Rezultate te kerkimit per termin: +Teatr

Total: 73
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.375Z

Sulejman Pitarka, portrete t paharruara n teatr dhe kinematografi

Sulejman Pitarka, nj ndr aktort m t suksesshm t teatrit dhe kinematografis, protagonist i mbi 70 roleve n teatr dhe rreth 20 roleve n kinematografi, kujtohet nga publiku pr secilin nga kto role, t vlersuara nga kritikt si mjaft realiste. T gjitha rolet e tij jan vlersuar nga kritika shqiptare si p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.430Z

Regjisori Hysaj, një teatër fshatçe

Regjisori Fadil Hysaj nuk do t ket m shtpi n fshat. Shtpin e tij n Kukaj t Gjilanit, Hysaj e ka shndrruar n teatr, t cilin e ka pagzuar “Etno teatr”. Hysaj, njhersh kshilltar i Kryeministrit Hashim Thai, thot se me mjete vetjake ia ka dal n krye ta themeloj kt instituci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.630Z

Norvegjia.sot n teatr

Bashkpunimi ndrmjet dy teatrove kombtare shqiptare, atij t Kosovs dhe atij t Shqipris, patjetr se i jep frytet e veta. Nj ndr frytet m t freskta t ktij bashkpunimi sht shfaqja Norway.today e autorit Igor Bauresima, n regji t Zana Hoxha-Krasniqit, ku luajn Adrian Morina dhe Egzona Ademi, ndrsa skenog

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.419Z

Gilliard: "Koleksioni i përhershëm" do të trondisë shqiptarët

Nj shfaqje q do t trondis publikun shqiptar, e ka cilsuar regjisori amerikan Clarence Gilliard veprn “Koleksioni i prhershem”, t ciln do ta sjell n skenn e Teatrit Kombtar. Gillard, aktor i njohur hollivudian dhe pedagog teatri n Los Angeles na ka treguar se si kan shkuar provat me akto

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.449Z

Bëj teatër në rrugë, në burg, por urrej për grevistët!

Gentian Zenelaj, nga sot deri më 30 maj në sallën Çehov të Teatrit të Metropolit, në komedinë e zezë, Jashtë bie borë Sot n orn 21:00, n salln “ehov” t Teatrit t Metropolit, do t vihet n sken nj komedi e zez, “Jasht bie bor”, nga Vincenzo Salemme

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.248Z

Morfov: Shekspiri, si unë sot Piter Pan!

Nuk është filozofi, kisha sindromën e Piter Panit, prandaj e bëra personazh të Shekspirit. Pse shpirti flet me Zotin pr grat, pr vajin e ullirit, rakin, diellin… kto prshtypje pr jetn, regjisorin bullgar Aleksandr Morfov e kan kthyer prap te Shekspiri. Nse n kohn elis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.208Z

Sa ka dorë Kadareja!?

Nse ndonj gj nuk do t shkonte me dramatizimin e veprs “Darka e gabuar” t Kadares, regjisori Fatos Haxhiraj sht shprehur se do t nxirrte menjher nga anta librin e shkrimtarit dhe do t konsultohej. Ndrsa kur u pyet nga media se sa dor kishte Kadareja mbi punn e tij si k

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama