Rezultate te kerkimit per termin: +Teatr

Meta: total 81 / total_found 81 / time 0.000 / keyword[0] teatr / docs[0] 81 / hits[0] 165 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Të përballesh me gabimet, shënime nga një shfaqje

T premten e 5 Prillit, n salln e vogl t Teatrit ArTurbina, u ngjit n skenë premiera e veprës turbulente t australianit me origjinë shqiptare, Alex Buzo. Shfaqja vjen nn regjin inovatore t t mirnjohurit Armando Bora, si dhe nn shqiprimin mbreslns t shkrimtares Diana Culi. Shfaqja rrëfen një tak

No Pic available
  • 2016-06-19

RRËFIME DRITHËRUESE NË NJË SEZON ANKTHI, MAKTHI, FOBIE

Nga Mexhit Prençi Në fokus: Drama e ndaluar Stuhi në prill e Skënder Luarasit, ishin të gjithë bijtë e mi e Artur Milerit etj. Në prag dhe pas Plenumit të Katërt të PPSH, qershor 1973, u vunë në shënjestër autorë dhe vepra që u konsideruan me gabime të rënda ideologjike. Kritika

No Pic available
  • 2014-03-16

Pse është i domosdoshëmteatri alternativ profesionist

Lajmi i para do javësh se Teatri Kombëtar i Komedisë emërtohet Teatri Alternativ “Kujtim Spahivogli”, prej disave u lexua lajm i mirë, prej disa të tjerëve lajm i keq. Ato të teatrit të  komedisë duke ndjerë rrezikun e zëv&

Nj iniciativ, nj ngjarje dhe nj ligj i harruar
  • 2013-09-25

Nj iniciativ, nj ngjarje dhe nj ligj i harruar

Nga Jeton Muçollari Iniciativa Ditn e shtun, n nj eveniment organizuar nga kryetari i bashkis Artan Shkmbi, titulluar “Nj dit n Pogradec”, mbshtetur nga “Albanian Excellence”, me iniciativn e aktorit t njohur pogradecar Agim Cerga, u montua nj ramp portative n hyrje t bashk

No Pic available
  • 2012-02-18

E duam Shekspirin, po ca më shumë dramën shqipe

Elsa Demo   Burbuqe Berisha drejton prej dy vitesh Teatrin Kombëtar të Kosovës. Ajo thotë shpejt e shkurt se raportet e pushtetit, e qeverisë aktuale me teatrin janë shumë të mira. I takon ta thotë e kemi të drejtë mos ta besojmë. Por janë dy tregues që flasin më shumë se drejto

Letra nga qorrjataku
  • 2011-12-08

Letra nga qorrjataku

Elsa Demo, Wroclaw   Qyteti Angelus është Çmimi i Letërsisë së Evropës Qendrore që jepet në Wroclaw, qendra e jugut polak. Çmimi mban emrin e të ashtuquajturit Angelus Silesius poet religjioz vendas i shtatëqindës. Qysh në mesjetë qyteti është njohur me dy emra Breslau për gje

No Pic available
  • 2010-09-02

A ka krizë të letërsisë dramatike në Ballkan?!

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNor