Rezultate te kerkimit per termin: +Teatrit

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.638Z

Fillon Festivali i teatrit

Që prej ditës së djeshme Kosovës i është shtuar edhe një festival i teatrit. Edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit, i cili organizohet nga Teatri Kombëtar i Kosovës, ka filluar të hënën mbrëma dhe do të zgjasë deri më tetë nëntor. Nata e parë është hapur me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.460Z

Dita Boterore e Teatrit

Edhe në Shqipëri ka filluar të festohet Dita Botërore e Teatrit. Ne kaudër të 50 vjetorit të kësaj dite, tetari i “Metropolit” ka hapur dyert për publikun e gjerë. Komedia “Karnavalet e Korçës”, e cila ka dhën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.332Z

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit, me pjesëmarrjen e 14 trupave nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia. Festivali hapi siparin me shfaqjen TAG me regji të Andia Xhungës dhe autor Bashkim Hoxhën në skenën e re të ArtTurbina. M

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.346Z

Dita Botërore e Teatrit

Në Shqipëri nuk ka traditë organizimi të kësaj feste. I vetmi institucion që hap dyert sonte falas për spektatorët është Teatri i Metropolit në Tiranë, i cili shfaq komedinë Karnavalet e Korçës, ora 19.00. Ndërsa Teatri Kombëtar i Komedisë ka hedhur një urim për Ditën Botërore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.166Z

'> Festivali i teatrit në Butrint

17 korriku do te shënojë çeljen e edicionit te 11-te te festivalit ndërkombëtar te Teatrit ne Butrint. I kthyer ne tradite ky event sjell ne skenën antike trupat teatrore te vendeve te ndryshme jo vetëm te rajonit, por edhe me gjere. Sipas drejtuesit Alfred Bualijoti ne këtë edicion mes sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.119Z

Aleanca për mbrojtjen e Teatrit, kundër Beqos për drejtimin e Teatrit të Metropolit

Aleanca për mbrojtjen e Teatrit përmes një deklarate hedh poshtë kandidaturën e Jonida Beqos për drejtimin e Teatrit Eksperimental. Aktualisht Beqo drejton Teatrin e Metropolit. “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit po ndjek me aq vëmendje sa është e mundur në kuadër të jotransparencë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.860Z

Miratohet Bordi i Teatrit Kombetar

Ministria e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve ka miratuar dje Bordin e ri te Teatrit Kombetar qe ka per kryetar drejtuesin e Teatrit Kombetar Kristaq Skrami dhe per anetare aktoret Roza Anagnosti Margarita Xhepa shkrimtarin dhe perkthyesin Nasi Lera publicistin Perparim Kabo Nikolla Lenen perfa

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama