Rezultate te kerkimit per termin: +Teatrot

Meta: total 697 / total_found 697 / time 0.000 / keyword[0] teatrot / docs[0] 697 / hits[0] 867 /
Hipopotami Misterioz / Shfaqja e Vladimir Berkun në 65-vjetorin e Teatrit të Kukullave
  • 2015-09-15

Hipopotami Misterioz / Shfaqja e Vladimir Berkun në 65-vjetorin e Teatrit të Kukullave

TIRANË, 14 Shtator / ATSH / - Me rastin e 65-vjetorit të krijimit të Teatrit të Kukullave, me mbështetjen dhe kujdesin e veçantë të Ministrisë së Kulturës dhe Ambasadës Ruse në Tiranë, do të vihet në skenë premiera "Hipopotami Misterioz".Në regjinë e regjisorit Vladimir Berkun (Ar

Ilir Kerni: Teatri shëtitës do afrojë më shumë publik
  • 2015-09-03

Ilir Kerni: Teatri shëtitës do afrojë më shumë publik

Pas prezantimit të kalendarit të ri dhe drejtorit artistik të baletit, Astrit Zejnati, Drejtori i Përgjithshëm i Teatrit të Operas dhe Baletit, Ilir Kerni flet mbi rikonstruksionin që do të nisë në janar dhe planin e teatrit për të lëvizur në të gjithë Shqipërinë dhe jashtë saj.

Teatrin Kombëtar të Kosovës dikush po e lë në terr
  • 2015-08-17

Teatrin Kombëtar të Kosovës dikush po e lë në terr

Teatri Kombëtar i Kosovës gjatë këtij viti ka ndodhur disa herë të mbetet në terr, t'i ndërpritet energjia elektrike për mospagesë. Dikush për këtë gjithssesi është fajtor, prej Ministrisë së Kulturës e deri te udhëheqja e këtij teatri, ose anasjelltas. Bordi Ekzekutiv i Shoqat

Drama e djegies së 1600 hebrenjve, premierë në Tiranë
  • 2015-07-23

Drama e djegies së 1600 hebrenjve, premierë në Tiranë

Historia e tmerrshme e djegies së 1600 hebrenjve në vitin 1941 në Poloninë Lindore, e kthyer në një prej dramave më të debatuara izraelite, e frikësuar ndaj sulmeve të ISIS, e nis turin në teatrot ballkanike nga kryeqyteti shqiptar. "Klasa jonë" është shfaqja mes teatrit "Çamëria" d

INTENT nxit shkrimtarët për shkrimin e shfaqjeve
  • 2015-07-21

INTENT nxit shkrimtarët për shkrimin e shfaqjeve

INTENT fton shkrimtarët dhe artistët të moshave dhe profileve të ndryshme që të paraqesin propozime për prodhimin e një shfaqjeje të gjatë. Tema e shfaqjes mund të përshijë por jo të kufizohet në ballafaqimin me të kaluarën (p.sh lufta e Kosovës) dhe çështjet momentale sociale d

Pronarët e tokave me ligjin 7501 do të kompensohen 100 %
  • 2015-07-16

Pronarët e tokave me ligjin 7501 do të kompensohen 100 %

Një strategji i re për kthimin dhe kompensimin e pronës që synon të zgjidhje kthimin e tokës tek i zoti ose kompensimet në masën 100% në 10 vitet e ardhshme është bërë gati për miratim në qeveri. Më e rëndësishmja në këtë reformë shihet të jetë kompensimi i pronarëve që u

Insider Monkey: 8 vendet e bukura dhe të sigurta për tu vizituar në Shqipëri
  • 2015-07-08

Insider Monkey: 8 vendet e bukura dhe të sigurta për tu vizituar në Shqipëri

TIRANË, 8 Korrik / ATSH-Z.Tosku/-Moti i ngrohtë, plazhet idilike, çmimet e arsyeshme dhe një peizazh malor është ajo që ju do të prisni nga lista e vendeve më të mira për të vizituar në Shqipëri, që janë të sigurta dhe të bukura.Sipas website Insider Monkey, Shqipëria është vend