Rezultate te kerkimit per termin: +Teatrove

Meta: total 836 / total_found 836 / time 0.000 / keyword[0] teatrove / docs[0] 836 / hits[0] 1160 /
Teatri shqip për herë të parë në Teatro Palace, në Paris
  • 2017-06-12

Teatri shqip për herë të parë në Teatro Palace, në Paris

Për herë të parë në historinë e teatrit tonë, një trupë shqiptare do të performojë në Paris, në Teatrin Palace, me shfaqjen Lukrecia Borxhia. Vepra e cila pati premierën dy javë më parë në skenën e Teatrit Kombëtar nën regjinë e Erik Vinger, do të ngjitet në teatrin e njohur

No Pic available
  • 2017-06-01

Intervistë e rrallë e aktorit Roland Trebicka: Nuk merret media me mua, ka politikë

Intervista me aktorin e mirënjohur Roland Trebicka është realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga, më 5 Janar të vitit 1994, për gazetën Aleanca. Është nga ato intervista që të sjell imazhin e Landit të gjallë, si dikur, kur na bënte të qeshnim, si askush tjetër. Roland Trebicka nuk ës

Ema Andrea, ose Dora e bukur e teatrit
  • 2017-04-02

Ema Andrea, ose Dora e bukur e teatrit

E veshur me fundin e gjatë, këmishën e mbyllur deri në fyt, ajo ishte shëndrruar e gjitha në Dorën, gruan që Peter Shaffer e hodhi në letër më vitin 1973, pa e ditur që ajo do të kthehej në një personazh që prej 40 vitesh do të endet teatrove të njohura të botës. Dino Mustafic re

No Pic available
  • 2017-04-02

Bashkia e Tiranës nis rikonstruksionin e Teatrit të Metropolit

Bashkia e Tiranës ka nisur rikonstruksionin e ambjenteve në Teatrin e Metropolit. Salla e shfaqjes Cehova dhe ambjentet ndihmëse do të ofrojnë të gjithë komoditetin pas kësaj ndërhyrje për artdashësit dhe vetë aktorët. Bashkia e Tiranës e kryen këtë investim, si një nga prioritetet

Nis rikonstruksioni i Teatrit të Metropolit, Veliaj: Investim për ti kthyer dinjitetin aktorëve dhe artdashësve   
  • 2017-04-02

Nis rikonstruksioni i Teatrit të Metropolit, Veliaj: Investim për ti kthyer dinjitetin aktorëve dhe artdashësve  

  Teatri i Metropolit do të jetë shumë shpejt një qendër e denjë për shfaqje teatrale dhe veprimtari kulturore. Bashkia e Tiranës ka nisur projektin e rikonstruksionit të sallës së shfaqjeve Çehov dhe ambienteve ndihmëse, të cilat do ti shërbejnë aktorëve dhe publikut. Kryetar

Puna e përjetshme në një dhomë të izoluar
  • 2017-03-20

Puna e përjetshme në një dhomë të izoluar

Kontrabasi është  premiera më e re në Qendrën Kulturore Tirana (Teatri Metropol) nën regjinë e Stefan Çapalikut. Kontrabasi vepra e shkruar nga Patrick Suskind e nën intepretimin e Pjerin Vlashit do të vijë premierë në skenën e Qëndrës Kulturore Tirana më 24 mars. Kontrabasi përb

No Pic available
  • 2017-03-07

Nga Kliton Nesturi / Dhe vjen Mbreti Xhon i Shekspirit

Thesaret e kulturës dhe artit botëror, megjithë zhvillimet e mëdha që kanë ndoshur në shoqërinë tonë, sërish vazhdojnë të mbeten të panjohura për ne, pavarësisht nxitimit për të kapur kohën e humbur. Ky është mendimi i parë që më erdhi ndër mend sapo përfundova së lexuari