Rezultate te kerkimit per termin: +Teknologji +Ushqimore

Meta: total 188 / total_found 188 / time 0.000 / keyword[0] teknologji / docs[0] 4614 / hits[0] 5622 / keyword[1] ushqimore / docs[1] 8934 / hits[1] 13990 /
No Pic available
  • 2017-03-27

Shndërrimi i mbeturinave në burim energjie

Është e vështirë të arsimosh gratë që të përparojnë në teknologji kur atyre u mungon gjëja më elementare, ndriçimi në shtëpi. Projekti Green Girls në Kamerun u përball pikërisht me këtë vështirësi. Drejtuesit e projektit ndryshuan drejtimin dhe u përqendruan në zgjidhjen e k

No Pic available
  • 2017-03-02

Çfarë ka ndodhur më 2 mars?

1444 – Krijohet Lidhja e Lezhës një konfederatë principatash shqiptare në përgatitje për një sulm të mundshëm osman, ndërsa pak muaj kishin kaluar nga kthimi i bujshëm i Sënderbeut në Krujë. Lidhja caktoi Skënderbeun si komandant të përgjithshëm të një ushtrie prej 8000 ka

Mielli serb gjunjëzon industrinë shqiptare, e pasigurt çfarë po konsumojmë
  • 2017-02-26

Mielli serb gjunjëzon industrinë shqiptare, e pasigurt çfarë po konsumojmë

Industria vendase e blojës po punon me 40% të kapacitetit aktualisht, për shkak se mielli serb pa standarde që po importohet nga Kosova po konkurron me çmime qesharake. Administratorët e fabrikave Bloja dhe Atlas japin alarmin se po punojnë me humbje dhe siguria ushqimore po cenohet rëndë.

Piramidat, dëshmia e ish-kreut të KLSH Blerim Çela: Si iu kërkua Berishës largimi nga PD
  • 2017-01-29

Piramidat, dëshmia e ish-kreut të KLSH Blerim Çela: Si iu kërkua Berishës largimi nga PD

Blerim Çela, ish-kreu i parë i KLSH-së, flet për situatën e vështirë të PD-së gjatë rebelimit të 97-ës, si u provokua nga firmat piramidale, paralajmërimi për katastrofën që po vinte dhe si rënia e tyre u shfrytëzua nga e majta për të marrë pushtetin me armë. Çela, përme

No Pic available
  • 2016-09-30

Emisioni ALERT: Qumështi i rrugës, analizat nga ISUV të frikshme

Qumështi që konsumojmë çdo ditë në familjet tona dhe rreziku që paraqet ai i blerë në rrugë, ka qenë tema e punatës së sotme të emisionit ALERT të Granit Sokolaj, në televizionin Ora News. Çdo ditë, qindra banorë të zonave periferike të Tiranës dhe qyteteve të tjera, mbushin t

Rrëfimi i Ylli Bufit: Unë, kryeministri i Stabilitetit
  • 2016-08-11

Rrëfimi i Ylli Bufit: Unë, kryeministri i Stabilitetit

Rrëfim (jo vetëm) për veten Duke vajtur në takimin e thirrur nga presidenti, mendja i shkoi se mund ti propozohej detyra e kryeministrit Dhe ai propozim u bë, shkurt e saktë: Ylli, kam vendosur, pasi jam konsultuar edhe me shokët e tjerë, ta propozoj ty detyrën e kryeministrit. Kur e pa që

Biznesi i vështirë i qumështit
  • 2016-07-31

Biznesi i vështirë i qumështit

Kanë investuar në teknologji moderne në përpunimin e qumështit, por po vuajnë problemet në zinxhirin e furnizimit me lëndë të parë. Ulja e konkurrueshmërisë dëmton prodhimin vendas, në favor të importit. Pse sipërmarrësit vendas po arrijnë të gjejnë me vështirësi terren në n