Rezultate te kerkimit per termin: +Tendence

Meta: total 1000 / total_found 1845 / time 0.001 / keyword[0] tendence / docs[0] 1845 / hits[0] 2031 /
No Pic available
  • 2019-02-28

Pikturat e Edison Gjergos pas burgut ekspozohen për herë të parë

Me flokët e kuqe që i bien mbi supe dhe vështrimin e plotë, gruaja në tablonë që mban firmën e Edision Gjergos, dallohet mes dhjetëra pikturave pjesë e ekspozitës Ekspo Art Tirana, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Një siluetë femërore që është më shumë se një muzë, dallohet

Metropolet, ja 5 qytetet më të mëdha në botë brenda 2030-ës
  • 2018-10-19

Metropolet, ja 5 qytetet më të mëdha në botë brenda 2030-ës

Xhakarta është në krye. Qytetet gjigante dhe rekorde të trishtuara në kriminalitetit, përmbytjeve dhe varfërisë Xhakarta, Indonezi Ne po përballemi me një epokë të re në historinë e urbanizimit. Pesë qytete të reja mega (qytete me një popullsi që kalon 10 milionë banorë) do të m

No Pic available
  • 2018-02-04

Pse mund të rritet çmimi i ujit? Raporti i ERU: Performancë e dobët dhe tarifa të ulta

Aksioni kombëtar i lajmëruar nga Qeveria për ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme dhe formalizmin e sektorit të furnizimit me ujë, mund të mos mjaftojë që tarifat për konsumatorët të mos rriten. Në raportin vjetor, Enti Rregullator i Ujit thotë se krahas problemit të lidhjeve të pal

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit
  • 2018-01-28

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit

Edison Gjergo ishte një nga piktorët e rëndësishëm shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit XX. I prirur drejt një pikture më moderne, larg nga rregullat e Realizmit Socialist, Gjergo me tablotë e tij ndryshearriti të ndikojë në modernizimin e pikturës shqiptare të viteve 70.. 

Letra e Bajronit dërguar së ëmës, zonjës Katerina Gordon Bajron
  • 2018-01-22

Letra e Bajronit dërguar së ëmës, zonjës Katerina Gordon Bajron

Miti Bajronian shqiptar Dorian Koçi Filozofi dhe esseisti i njohur anglez FrancisBacon (1561-1626) në esenë e tij mbi Udhëtimet shkruan se udhëtimi , për moshat e reja është pjesë e edukimit, në moshat e vjetra është pjesë e eksperiencës. Që prej asaj kohe udhëtimi i njohur ndryshe d

No Pic available
  • 2017-12-20

Kryeprokurorja/ Plas debati në profilin e gazetares, ja çfarë i tregon Delina Fico 

Aktivistja e shoqërisë civile, Delina Fico dhe gazetarja Sonila Meço janë përfshirë në një debat në lidhje me deklaratat e Ambasadaës Amerikane në Tiranë. Fico i ka postuar në profilin e Facebook të Meços, deklaratën e ambasadës amerikane, si kundërpërgjigje për gazetaren,

No Pic available
  • 2017-12-19

Ekspozita e veçantë e piktorit Gjergj Kola frymëzuar nga libri Ipazia Sublime

Piktori shqiptar me famë ndërkombëtare Gjergj Kola ka çelur së funmdi një tjetër ekspozitë në kolegjin Universitar Cairoli në Pavia në kuadrin e aktiviteteve artistike dhe shkencore që organizon Hypatiae Festival, i mbështetur nga UNESCO. Ekspozita ka si subjekt jetën, aktivitetin shke