Rezultate te kerkimit per termin: +Teqen

Meta: total 237 / total_found 237 / time 0.000 / keyword[0] teqen / docs[0] 237 / hits[0] 328 /
Një poete franceze e dashuruar me dervishët shqiptar
  • 2018-09-25

Një poete franceze e dashuruar me dervishët shqiptar

Dervishi, përballë saj Në heshtjen e dhomës dhe meditimin e gjatë. Një dialog nën zë, ndërkohë që ajo shkruan vargje. Poetja dhe dervishi. Dervishi otoman, zbarkuar në Paris nga miku i saj, piktori Omer Kaleshi. Dervishi që e ka lënë teqenë e tij, që është larguar nga vallja e tij

Berat, Kumbaro inspekton Xhaminë Mbret
  • 2018-07-13

Berat, Kumbaro inspekton Xhaminë Mbret

Ministrja Kumbaro ka inspektuar punimet në Xhaminë Mbret në Berat, ku prej disa muajsh kanë nisur kantieret e restaurimit të plotë të objektit. Ajo e cilësoi Beratin dhe Gjirokastrën, dy krenari kombëtare, të cilat kanë pasaporta ndërkombëtare, të ruajtjes nga UNESCO. Berati nuk ësht

Restaurohen tre xhami të njohura në Berat
  • 2018-02-27

Restaurohen tre xhami të njohura në Berat

Tre objekte kulti të besimit islam nisin së shpejti të restaurohen në Berat, konkretisht xhamia Mbret, Xhamia e Beqarëve dhe Teqeja Helvetive. Në mbledhjen e radhës së qeverisë zhvillluar në Berat, kryeministri Rama shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, koordinatori i TKA n

No Pic available
  • 2017-09-01

Rama uron myslimanët me Xhaminë e Beqarëve në Berat

Kryeministri Edi Rama ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Në një postim në fb, ai ka zgjedhur për ta shoqëruar urimin me foton e Xhamisë së Beqarëve në Berat, një objekt i çmuar i trashëgimisë sonë kulturore, ku po punohet intensivisht për resta

No Pic available
  • 2017-09-01

Rama uron Kurban Bajramin, me xhaminë e Beqarëve në Berat

Kryeministri Edi Rama ka uruar sot tw gjithw besimtarët myslimanë në Shqipëri . Ai ka zgjedhur një fotografi nga xhamia e Beqarëve në Berat për të uruar këtë festë. Mirëmëngjesi dhe gëzuar Kurban Bajramin me këtë foto të xhamisë së Beqarëve në Berat, një objekt i çmuar i tras

No Pic available
  • 2017-09-01

Politikanët përcjellin urimet për besimtarët myslimanë

Politikanët kanë uruar besimtarët myslimanë në ditën e Kurban Bajramit. Presidenti Meta pasi vizitoi selinë e myslimanëve, u ndal në ngjarjen e fundit të krimit në familje teksa tha se duhet të adresohet ky fenomen që po shkatërron shoqërinë. Kryeministri Rama uroi në Facebook dhe d

No Pic available
  • 2017-08-23

Mijëra pelegrinë festojnë në malin e Tomorrit

Mijëra vizitorë nga vendi, Kosova e Maqedonia ndodhen në Tomorr prej datës 19 gusht, kur mali kthehet në qendër pelegrinazhi për ditët e shenjta të Abaz Aliut. Pelegrinëve iu duhet të bëjnë një rrugë të vështirë, por duket se asgjë nuk i pengon ata, pasi edhe këtë vit, mali ka q