Rezultate te kerkimit per termin: +Teqeve

Total: 45
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:46.503Z

Teqeja e Sari Salltikut në Krujë, monument i kategorisë së parë

Duke vlerësuar rëndësinë historike dhe arkitektonike, Instituti i Monumenteve të Kulturës në Shqipëri ka shpallur "Monument kulture të kategorisë së parë" objektin "Rrënojat e Teqesë së vjetër dhe shpella e Sari Salltikut", në malin e Krujës. Teqeja e Sari Salltikut në Krujë sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.370Z

Kapet hajduti, bastiste kishat dhe teqete

Nje 28-vjecar eshte ndaluar nga policia e Gjirokastres, pasi dyshohet si autor i disa grabitjeve te kishave, teqeve, lokaleve dhe banesave. Ekspertet e cilesuan te riun si nje hajdut serial, per ngjarje te ndodhura gjate tre muajve te fundit, perfshire edhe disa objekte kulti. Pas hetimeve intensive

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.330Z

Të plotësosh mungesën e një varri, dëshmi e fotografi për ekzekutimet në komunizëm

Zbulimi i varrit masiv të viktimave të diktaturës komuniste në Dajt para pak kohësh rizgjoi ankthin e mijëra familjarëve të të përndjekurve politikë në Shqipëri. Ndonëse shumë prej eshtrave nuk gjenden dot sepse janë hedhur nëpër lumenj nga ekzekutuesit studiues dhe ish ambasador

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.556Z

Berisha: Rama po ndërton xhami në tokë të grabitur

SHKRUAN: Aleks Kalemasi 02-05-2011 10:24Kryeministri Sali Berisha ka akuzuar nga Durrësi kreun e opozitës, Edi Rama, se po ndërton një xhami mbi prona të grabitura. Deklarimi i kreut të qeverisë është bërë pasditen e djeshme në Spitallë të Durrësit, pas inaugurimit të rrugës Spit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.701Z

Topi Nderi i Kombit per Baba Fejze Bulqizen

Presidenti Bamir Topi zhvilloi dje nje vizite ne qytetin e Bulqizes ku dekoroi me Urdhrin Nderi i Kombit Baba Fejze Bulqizen pas vdekjes me motivacionin Veprimtar i shquar i rezistences antiosmane nje nder pionieret e Levizjes Kombetare me kontribute ne hapjen e shkollave ne gjuhen shqipe. Ne fjalen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:15.437Z

Shqiptaria dhe besimet fetare

Lexohet shpesh në shkrimet e gazetave, opinione subjektive të cilat duken pa bazë historike e sociologjike. Shqiptari është shqiptar! Respekton traditat e shoqërisë, qofte ai mysliman, i krishterë, ortodoks, bektashi o çam. Nuk bëjme dallime ndërmjet besimit kundrejt shoqërisë, përndry

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:43.128Z

Brahimaj: Emri i Zotit po merret peng nga barbarë që skanë asnjë lidhje me islamin

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Baba Edmond Brahimaj ka përsëritur thirrjen ndaj ndjekësve të islamit të qëndrojnë larg çdo lloj barbarizmi. Referuar veprimtarisë së Shtetit Islamik dhe ngjarjeve të fundit të terrorizmit në Europë, Brahimaj nënvizoi se emri i Zotit po kërk

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama