Rezultate te kerkimit per termin: +Testament

Meta: total 556 / total_found 556 / time 0.000 / keyword[0] testament / docs[0] 556 / hits[0] 746 /
Vdes Johanna Neumann, gruaja hebraike që u strehua nga shqiptarët
  • 2017-04-28

Vdes Johanna Neumann, gruaja hebraike që u strehua nga shqiptarët

Johanna Neumann, gruaja që i shpëtoi Holokaustit e strehuar dhe u mbrojtur nga shqiptarët dhe që luajti një rol të rëndësishëm në njohjen dhe vlerësimin e kontributit të Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, vdiq të mërkurën në moshën 86 vje

No Pic available
  • 2017-04-28

Vdes Johanna Neumann, gruaja hebreje që u strehua nga shqiptarët

Johanna Neumann, gruaja që i shpëtoi Holokaustit e strehuar dhe u mbrojtur nga shqiptarët dhe që luajti një rol të rëndësishëm në njohjen dhe vlerësimin e kontributit të Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, vdiq të mërkurën në moshën 86 vje

No Pic available
  • 2017-03-15

Ndryshimet e frikshme të akullnajave të Arktikut këto 100 vjet

Në fillim të viteve 1900, akullnajat e Arktikut ishin një nga mrekullitë më misterioze dhe mrekullueshme të natyrës. Pas 100 vjetësh hulumtimi, eksplorimi dhe shfrytëzimit të mëvonshëm, akullnajat janë bërë një testament i frikshëm për efektet e ndryshimit të ngrohjes globale.Chri

Reportazh nga viti i mbrapshtë 1997/ VLORA, Hiroshima pa bombën A
  • 2017-03-10

Reportazh nga viti i mbrapshtë 1997/ VLORA, Hiroshima pa bombën A

Nga varrezat e reja tek mbledhja e armëve, nga misteret e Zanit tek vilat e shkatërruara të bllokut qyteti që nuk do të mësohet me humbjen Është naivitet të besosh se të mjaftojnë 7 orë për ta takuar, vizituar dhe përshkruar Vlorën. Sepse në Vlorë, (ndoshta ende ka njerëz që nuk

Prokurorët më të pasur të vendit, nga ata që jetojnë me qira, e deri te pronarët e vilave dhe gomoneve
  • 2017-03-05

Prokurorët më të pasur të vendit, nga ata që jetojnë me qira, e deri te pronarët e vilave dhe gomoneve

Prokurorët që shërbejnë në rrethe të ndryshme të vendit, posedojnë një pasuri po aq paradoksale dhe të dyshimtë sa edhe gjyqtarët. Ndërkaq, ndonëse me pagë të barabartë, njerëzit e akuzës në Tiranë rezultojnë më të pasur dhe me më shumë burime të ardhurash se sa prokur

No Pic available
  • 2017-03-05

EMRAT/ Zbardhen pasuritë, ja cilët janë prokurorët më të pasur

Prokurorët që shërbejnë në rrethe të ndryshme të vendit, posedojnë një pasuri po aq paradoksale dhe të dyshimtë sa edhe gjyqtarët. Ndërkaq, ndonëse me pagë të barabartë, njerëzit e akuzës në Tiranë rezultojnë më të pasur dhe me më shumë burime të ardhurash se sa prokuror

Amaneti në letër i Dritëro Agollit
  • 2017-02-22

Amaneti në letër i Dritëro Agollit

E bija, hedh në letër momentet e fundit të shkrimtarit të madh Elona Agolli Atë ditë që shpresat e mjekëve për të hequr ato tuba që drejtonin frymëmarrjen e babit u bënë të mëdhaja , pasi ai po përpiqej vetë të frymëmerrte ,edhe gëzimi ynë ishte i madh. Pas orëve të zgjatura