Rezultate te kerkimit per termin: +Theodor +Ippen

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] theodor / docs[0] 277 / hits[0] 342 / keyword[1] ippen / docs[1] 28 / hits[1] 39 /
No Pic available
  • 2017-03-28

Ora News sjell pamje nga ajri të kishës së Shna Ndout

Qindra besimatarë kanë nisur peligrinazhin e tyre në Kishën e Shna Ndout në Laç, objekt që njihet për veti mrekullibërse ndër shekuj. Kjo është e marta e 3 nga 13 ditët të tilla që konsiderohet nga besimtarët si kohë lutje për të gjetur qetësi shpirtërore. Ka mjaft mënyra për

No Pic available
  • 2017-01-24

Pëllumb Xhufi: Objekti në kalanë e Shkodrës, ku gabojnë kisha e myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë fak

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia
  • 2017-01-23

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë

No Pic available
  • 2016-07-25

Shën Prendja e Kurbinit Scriptorium i trashëgimisë historike dhe kulturore shqiptare

Shën Prendja ka ardhur si formë e shqipëruar e asaj që në traditën bizantine njihej si Shën Parashqevia, Veneranda ose ital. San. Veneranda ose San. Parasceve ose Venerina (shenjtore e shekullit II), që në traditën latine njihej si Venera ose Shën Veneranda, e cila ka datën 26 korri

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS
  • 2016-06-13

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS

Krahina e Kurbinit, ndonëse e shtrirë në një territor gjeografik jo gjithaq të madh, ka mjaft monumente të arkitekturës, ku veçohen 4 kështjella dhe 35 kisha, shumica prej të cilave në gjendje rrënoje. Në fshatin Laç të dikurshëm (sot qyteti me të njëjtin emër), ka pasur d

No Pic available
  • 2015-10-09

Prej një pllake spiune po del nami i qeverisë!

Keqardhje zonja Kumbaro, nuk flet kështu një ministre Nuk e di a ka këshilltarë që mbulon trashëgiminë kulturore ministrja Kumbaro, por me daljet e saj publike ka treguar se sa mjeran e ka stafin dhe sa pak ka lidhje me drejtoritë vartëse; Sepse, duket se në reagimin e parë, ministrj

No Pic available
  • 2014-08-05

Shan Pici... pionier i fotografisë së peizazhit

Robert Elsie, albanologu i njohur, përmes kësaj analize mbi historikun e fotografisë shqiptare tregon se Fototeka Marubi, është thesari i tretë i kujtesës kombëtare, ku padiskutim një nga emrat që i ka dhënë jetë është edhe Shan Pici. Shan Pici (1906 - 1976) radhitet krahas emrave të