Rezultate te kerkimit per termin: +Thesali

Meta: total 49 / total_found 49 / time 0.000 / keyword[0] thesali / docs[0] 49 / hits[0] 55 /
No Pic available
  • 2017-06-19

Kush është biznesmeni fierak, koka e trafikut të kokainës në Greqi?

Pesë të arrestuarit për trafikun ndërkombëtar të kokainës në Greqi kanë dalë sot përpara gjykatës për tu njohur me masën e sigurisë. Baza e kokainës ishte banesa një biznesmeni grek në Trikala, ndërkohë që të arrestuarit e tjerë janë edhe tre shqiptarë, njëri prej të cilë

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë
  • 2017-02-02

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë

Nga Vincenzino Ducas Angeli  Vaçaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX­të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza

No Pic available
  • 2017-01-15

Teodor Kolokotroni, heroi arvanitas i pavarësisë së Greqisë

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës 14 janar 1822 Lufta greke e Pavarësisë: 1822 – Lufta greke e Pavarësisë: Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, ky “shqiptar” i quajt

Çfarë ka ndodhur më 14 janar?
  • 2017-01-14

Çfarë ka ndodhur më 14 janar?

1539 – Spanja anekson Kubën. Ishulli i Kubës ishte i banuar nga fise të shumta autoktone para zbulimit nga eksploruesi italian Kristofor Kolombi, në vitin 1492. Pas mbërritjes së Kolombit, Kuba u bë koloni spanjolle. Në vitin 1762, ishulli ra nën kontrollin britanik, para se ti kthehe

No Pic available
  • 2016-12-30

Pëllumb Xhufi: Shqiptarët përbënin pjesën më të madhe në Peloponez

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në studion e Arena në Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV, por edhe për elementin shqiptar në ato troje, që sipas Xhufit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Xhufi thotë se Peloponezi ka qenë i mbushur me shq

No Pic available
  • 2016-12-29

Xhufi: Shqiptarët përbenin pjesën më të madhe në Peloponez

Historiani Pëllumb Xhufi i futuar në studion e Arena në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila ka folur gjatë për grekët në shekullin XIV-XV, por edhe për elementin shqiptar në ato troje, që sipas Xhufit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Xhufi thotë se Peloponezi ka qenë i mbushur m

Pallati i Ali Pashë Tepelenës në Artë
  • 2016-09-28

Pallati i Ali Pashë Tepelenës në Artë

Nga Dorian Koçi Gjatë kohës kur krahina e Çamërisë hyri brenda kufijve administrativë të Pashallëkut të Janinës, edhe aty si në gjithë Shqipërinë u realizuan, si asnjëherë më parë, vepra të rëndësishme publike, të karakterit ushtarak e civil, si kështjella, rrugë, ura, ba