Rezultate te kerkimit per termin: +Thomai

Meta: total 423 / total_found 423 / time 0.000 / keyword[0] thomai / docs[0] 423 / hits[0] 651 /
Ish-ministrja e Enverit në bordin e ministrisë, Çuçi: I jap veç një tas çaj!
  • 2019-03-06

Ish-ministrja e Enverit në bordin e ministrisë, Çuçi: I jap veç një tas çaj!

Ministri i Bujqësisë Bledar Çuçi i ftuar në “Tempora” në Ora News, iu përgjigj akuzave për praninë e ish-ministres së diktaturës Themie Thomai si pjesë e bordit këshillimor në Ministrinë që drejton. Ai tha se ajo është një nga ekspertet më të mira në këtë sektor d

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

VISE KUNDËRMIME, nga Romeo Çollaku
  • 2018-10-29

VISE KUNDËRMIME, nga Romeo Çollaku

Arb Elo Për dikë që zotëron një gjuhë të madhe – dhe lexuesit e poezisë, sidomos ata të pas 90-s, për nga vetë natyra e kësaj, normalisht e njohin një gjuhë të dytë – nuk është e domosdoshme të lexohet poezia e huaj në shqip, përpos rasteve fort të rralla kur kjo vj

I jepet lamtumira Luan Hajdaragës, homazhe për nder të tij në Kuvend
  • 2018-07-31

I jepet lamtumira Luan Hajdaragës, homazhe për nder të tij në Kuvend

Luan Hajdaraga, një nga figurat më të shquara të Partisë Socialiste ndër vite, u nda dje nga jeta në moshën 69-vjeçare. Problemet shëndetësore dhe një ishemi e pësuar në 23 mars të këtij viti përkesqësuan gjendjen e Hajdaragës dhe sollën ndarjen e papritur nga jeta. Vdekja e ish-

E vërteta e Himarës
  • 2017-11-09

E vërteta e Himarës

Himara u bë për muaj të tërë qendra e retorikës së fortë mes Shqipërisë dhe Greqisë. Projekti urbanistik për rregullimin e qytetit të vogël bregdetar u cilësua nga Greqia si një shkelje e të drejtës pronësore. Miratimi i projektit pengohej me forcë në Këshillin Bashkiak të Hi

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin
  • 2017-06-10

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin

Nga Moikom Zeqo Dijetari Eqrem Çabeji gjatë jetës së tij, i ka shkruar disa portrete, me një stil epigramatik, për figura të mëdha të kulturës shqiptare dhe botërore. Ai ka shkruar katër shkrime të shkëlqyera për Maximilian Lambertz. Ka shkruar për Nobert Joklin, për Angelo Leotin,

No Pic available
  • 2017-05-25

MZHU prezanton katalogun me punimet e 122 grave arkitekte

Veprat e punuara nga 122 zonja arkitekte gjatë periudhës 1945-1990 janë ekspozuar në një katalog të veçantë. Në prezantimin e katalogut Ministrja Gjermeni ka falenderuar zonjat për punimet e tyre ndërsa ka përmendur edhe vështirësitë e tyre në punë. Një katalog me punimet e grave &