Rezultate te kerkimit per termin: +Titon

Meta: total 393 / total_found 393 / time 0.000 / keyword[0] titon / docs[0] 393 / hits[0] 597 /
Një rrëfim për UDB-në, agjencinë e spiunazhit më pak të njohur të Luftës së Ftohtë
  • 2017-08-26

Një rrëfim për UDB-në, agjencinë e spiunazhit më pak të njohur të Luftës së Ftohtë

UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës së Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërbërjes së vendit të cilin u formua që të mbrojë.  Chris Deliso CIA, KGB-ja, Mossadi dhe MI6 janë emra shërbimesh sekrete familjare, edhe pse pashmangshmërisht opak

Nga Lugina e Kelmendit në Shqipëri te Sinemorets në Bullgari: Mrekullitë sekrete të Ballkanit
  • 2017-06-07

Nga Lugina e Kelmendit në Shqipëri te Sinemorets në Bullgari: Mrekullitë sekrete të Ballkanit

Të shpërndara kudo në Ballkan ndodhen xhevahire natyrore ose historike të cilat shërbejnë si destinacionet më të pazakonta dhe aventuriere të Ballkanit. Fshehur lart në male ose thellë nën tokë, në të gjithë Ballkanin, këto janë pamjet më fantastike që presin të zbulohen nga ju.

O SA MIRË! ME FY SHQIPTARË!
  • 2017-05-12

O SA MIRË! ME FY SHQIPTARË!

Enver BYTYÇI Kur ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha, ku i paraqet shqiptarët si njerëz me bisht, të cilët ngjiten pemëve si majmunë dhe ushqehen ende si ne rendin primitiv me frutat e pemëve të egra

No Pic available
  • 2017-04-12

Vuçiç për Jugosllavinë e re, qëndrimet e Bushatit dhe Hoxhajt

Kryeministri i Serbisë, i zgjedhur tashmë President Aleksandër Vuçiç, e ka konsideruar idenë e tregut të përbashkët rajonal si një rikthim në terma të rinj të Jugosllavisë plus Shqipërinë. Në përgjigje të këtij qëndrimi, ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati thotë s

No Pic available
  • 2017-04-06

Vuçiç: Plani im, kthimi i ish-Jugosllavisë me Shqipërinë brenda saj

Kryeministri dhe presidenti i sapo zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka evokuar për ekonomi dhe sindikata të vendeve të ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë, për shkak të ngritjes ekonomike të këtyre vendeve dhe forcimin e bashkëpunimit rajonal. Në një intervistë për portalin amerika

No Pic available
  • 2017-04-03

Profil/ Vuçiç, nga shahu te presidenca: Rivalë të denjë në shah kisha vetëm shqiptarët

Aleksandar Vuçiç, e di mirë se çfarë është strategjia. Njeri që di çdo lëvizje, është 47-vjeçari që dikur ishte kampion i kryeqytetit serb si pionier në shah. Kur kam qenë i ri në ushtri kërkoja kundërshtarë për të lozur shah dhe nuk gjeja rivale të denjë, ndaj luaja me shqip

Kur Stalini i dha ultimatum Titos: Tërhiqeni ushtrinë nga Shqipëria
  • 2017-02-01

Kur Stalini i dha ultimatum Titos: Tërhiqeni ushtrinë nga Shqipëria

Shqipëria ishte një shtet satelit i jugosllavëve gjatë 1944-1948, deri në kohën e prishjes së marrëdhënieve mes Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisë. Në atë kohë komunistët jugosllavë ndjeheshin të lirë nga Stalini për të gllabëruar Shqipërinë. A nuk janë shqiptarët pak sl

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama