Rezultate te kerkimit per termin: +Toka

Meta: total 1000 / total_found 11038 / time 0.005 / keyword[0] toka / docs[0] 11038 / hits[0] 14996 /
Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin
  • 2017-06-23

Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin

Njerëzimit do ti duhet të drejtohet për te yjet, në 200 ose 500 vitet e ardhshme nëse duan të mbijetojnë, thotë Stefan Hawking. Fizikanti përsëriti paralajmërimin e tij se raca njerëzore do të përfundojë keq nëse nuk arrin të gjejë një shtëpi të re që nuk është Toka. Duke fol

Ministri i PD bën bilancin: Të vendosur më shumë se kurrë për të pastruar policinë nga shkelësit e ligjit
  • 2017-06-22

Ministri i PD bën bilancin: Të vendosur më shumë se kurrë për të pastruar policinë nga shkelësit e ligjit

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj ka bërë një muaj në krye të detyrës si ministër teknik i vendosur pas marrëveshjes Rama-Basha. Ai ka bërë bilancin e 31 ditëve duke theksuar se është në krah të efektivëve të ndershëm të policisë por se është i vendosur për të pastruar rad

No Pic available
  • 2017-06-22

Për miliona amerikanë po vjen errësira në mes të ditës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përjetojnë eklipsin e saj të parë nga njëri bregdet në tjetrit në më shumë se një shekull. Eklipsi do të përjetohet më 21 gusht dhe miliona amerikanë do të kenë mundësinë për të vëzhguar ngjarjen e rrallë qiellore. Agjencia Hapësinore N

Jupiteri, jo vetëm më i madhi, por planeti më i vjetër i sistemit tonë diellor
  • 2017-06-21

Jupiteri, jo vetëm më i madhi, por planeti më i vjetër i sistemit tonë diellor

Edhe pse e dimë se Jupiteri është planeti më i madh në sistemin tonë diellor, një studim i ri ka konfirmuar teorinë se është edhe më i vjetri. Në studimin e parë të bërë deri më sot për përcaktimin e moshës së Jupiterit, studiuesit kanë zbuluar se gjigandi i gazit është 4.5

No Pic available
  • 2017-06-21

Hawking: Fundi i botës po vjendy planetët që mund të kolonizohen

Fizikani i njohur Stephen Hawking paralajmëron përsëri njerëzit që të largohen nga Toka për të eksploruar planetët e tjerë për të shmangur kështu fundin e botës. Duke folur në Festivalin e Shkencës Starmus në Trondheim, Norvegji, Stephen Hawking theksoi domosdoshmërinë e një dit

KUR SHARTOHET POLITIKA
  • 2017-06-20

KUR SHARTOHET POLITIKA

Fadil LEPAJA Falë zotit, zgjedhjet u kryen, edhe pushimet po vijnë, ndërkohë që votat po numërohen, dhe po mblidhen sikur kokrrat e grurit nëpër arat e fukarasë. Duhet me i mbledhë numrat diqysh, ku janë e ku nuk janë për me e bë qeverinë. Kushtetuesja, njëherë ka fol. E pa qeveri,

No Pic available
  • 2017-06-17

Sëmundja nga një mallkim mund të kthehet në një bekim!

Miron Çako Shëndetin, që nënkupton një plotësi të forcës jetike, e kërcënon gjithmonë sëmundja, e cila ka qenë, është dhe do të jetë, problemi më i madh, që njerëzit do të përballojnë deri në fund të jetës. Pavarësisht se vdekja është fatkeqësia më e madhe në botë, p