Rezultate te kerkimit per termin: +Tolstoin

Meta: total 71 / total_found 71 / time 0.000 / keyword[0] tolstoin / docs[0] 71 / hits[0] 81 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Libri i rrezikshëm i Arshi Pipës
  • 2016-12-01

Libri i rrezikshëm i Arshi Pipës

Ardian Vehbiu në një rrëfim mbi librat e zemrës ALDA BARDHYLI Aktualisht, cilët libra keni më për zemër? Lexoj edhe fiction, edhe non-fiction. Më tërheq historia e mendimit intelektual dhe antropologjia. Cili është për ju romani më i mirë i të gjitha kohërave? Viti 93 i Hygoit. Xha

Çfarë ka ndodhur më 16 nëntor?
  • 2016-11-16

Çfarë ka ndodhur më 16 nëntor?

534 – Botohet Kodi i Justinianit, një koleksion veprash bazë të jurisprudencës, i hartuar me urdhër të perandorit romak lindor Justiniani i parë. Kodeksi ose Kodi Civil është një përmbledhje e përzgjedhur e akteve ligjore të perandorisë romake. Kodi është pjesa e parë e Corpu

INTERVISTA/ Njihuni me fermeren 31-vjeçare nga Tirana me 250 kokë dhi
  • 2016-10-26

INTERVISTA/ Njihuni me fermeren 31-vjeçare nga Tirana me 250 kokë dhi

Nga Entela Resuli/DITA Në momente të vështira njeriut mund ti lindin ide të cilat në kushtet e rehatllëkut as nuk do të kishte çuar nëpër mend. Çfarë bën nëse mbetesh apo nuk gjen dot punë? Vajza me të cilën kemi folur sot e ka gjetur zgjidhjen. Ka ngritur një fermë me dhi. Po, p

Filozofia dhe politika ose bota shopenhauriane si mbretëri e të keqes
  • 2016-09-07

Filozofia dhe politika ose bota shopenhauriane si mbretëri e të keqes

Rilexim i Shopenhauerit në dritën e sulmeve të ISIS-it. Vullneti për të jetuar është ai që e dominon njeriun. Nën një mjedis të jashtëm zjarresh, uraganesh, zije buke, vrasjesh, masakrash dhe luftërash. Ai pesimizëm total, i lavdëruar nga Tolstoi, një alternativë ndaj Hegelit dhe e

Parisi dhe festa e përjetshme e Hemingway
  • 2016-07-10

Parisi dhe festa e përjetshme e Hemingway

“Parisi, një festë e pambarimtë Ia vlente gjithnjë të shkoje në Paris, pasi nga dashuria që i jepje, dhe t’i merrje diçka në kthim. I tillë ishte Parisi i rinisë sonë, në kohën kur ishim shumë të varfër dhe shumë të lumtur” Hemingway. Të shkruash për Hemingway

Thesaret e letërsisë, në jetë apo në kamare?
  • 2016-07-04

Thesaret e letërsisë, në jetë apo në kamare?

ÇAPAJEV GJOKUTAJ Viti që po përgjysmojmë është i veçantë për kulturën botërore, përkujtohet 400-vjetori i vdekjes së Servantesit dhe Shekspirit. Rastësia ka bërë që dy demiurgët e letërsisë botërore të vdisnin në të njëjtin vit. Në stilin e tyre, mund të luaje me fjalë