Rezultate te kerkimit per termin: +Tonaliteti

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] tonaliteti / docs[0] 67 / hits[0] 75 /
SHTEGU I NGUSHTË I EDI RAMËS
  • 2019-03-02

SHTEGU I NGUSHTË I EDI RAMËS

Nga: ARBEN MANAJ Përgjithësisht, ashtu si komshiun, edhe opozitën, nuk e zgjedh dot. Ajo ka marrë ato vendime që ka marrë, për të keqen e vet dhe të Shqipërisë apo anasjellas, çka koha do e tregojë. Por jemi këtu ku jemi, jo vetëm për faj të saj, por edhe të pushtetit dhe arroganc

No Pic available
  • 2019-02-28

Pikturat e Edison Gjergos pas burgut ekspozohen për herë të parë

Me flokët e kuqe që i bien mbi supe dhe vështrimin e plotë, gruaja në tablonë që mban firmën e Edision Gjergos, dallohet mes dhjetëra pikturave pjesë e ekspozitës Ekspo Art Tirana, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Një siluetë femërore që është më shumë se një muzë, dallohet

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit
  • 2018-01-28

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit

Edison Gjergo ishte një nga piktorët e rëndësishëm shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit XX. I prirur drejt një pikture më moderne, larg nga rregullat e Realizmit Socialist, Gjergo me tablotë e tij ndryshearriti të ndikojë në modernizimin e pikturës shqiptare të viteve 70.. 

Tenda para Ramës dhe shemëria e Bashës të rrëmbejë Metën?!
  • 2017-03-11

Tenda para Ramës dhe shemëria e Bashës të rrëmbejë Metën?!

Nga Ben Andoni Ka një pikë, ku të gjithë aktorët politikë të jashtëm shikojnë një logjikë të retorikës pafre të kreut të Opozitës, Lulzim Basha. Ajo ka të bëjë me imazhin e munguar që do të krijojë ai në skakierën politike shqiptare. I anatemuar deri më tash si i pazoti,

No Pic available
  • 2017-01-22

Editoriali i The Guardian: Inagurimi i Donald Trump, një deklaratë lufte politike

Kalimi presidencial i pushtetit ndoqi të gjitha detajet e zakonshme civile, por tonaliteti fjalimit të Trump shënoi një ndryshim të frikshëm në Amerikë. Në detajet e jashtme, transferimi i organizuar i pushtetit presidencal përmbushur në skenën e ditës së inagurimit në Capitol Hill ka

Të gjithë kretanët janë gënjeshtarëPo Ilir Meta?
  • 2016-08-27

Të gjithë kretanët janë gënjeshtarëPo Ilir Meta?

Nga Klementin Mile Mendova se shprehja më interesante e javës do të ishte ajo që lexova në një libër, ku ironizoheshin "nismat për nisma qytetare." Por më interesante se kjo rezultoi një fjali e Ilir Metës në kampingun e LRI-së në Jalë. Kryetari i LSI-së tha: "Problemin më të madh

Gjërat që mund të kuptojmë nga zëri i një personi
  • 2016-05-21

Gjërat që mund të kuptojmë nga zëri i një personi

Kuriozitet – Mbase në fillim do ti shihni me dyshim katër gjërat që mund të kuptohen nga zëri i një personi! Por në të vërtetë, vetëm nëpërmjet zërit ne arrijmë të marrim shumë informacione. Ja se cilat janë ato… Vetëm duke dëgjuar zërin e një personi që nj