Rezultate te kerkimit per termin: +Tragjedit

Meta: total 930 / total_found 930 / time 0.000 / keyword[0] tragjedit / docs[0] 930 / hits[0] 1024 /
Tragjedia/ 11 vite nga shpërthimi i Gërdecit, drejtësia nuk u vendos kurrë
  • 2019-03-15

Tragjedia/ 11 vite nga shpërthimi i Gërdecit, drejtësia nuk u vendos kurrë

Më 15 mars 2008, rreth orës 11.00 të paradites kryeqyteti dhe zonat përreth u tronditën nga një shpërthim i madh. Askush në fillim nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte teksa filluan të duken re tymi në Gërdec, aty ku ishte dhe fabrika e demontimit të armëve. Kishte ndodhur një nga tragje

No Pic available
  • 2019-03-14

30 vjet pa dramaturgun dhe aktorin Hekuran Zhiti

30 vjet më parë, në 15 mars, mbylli sytë përgjithmonë autori i shumë komedive dhe dramave, por dhe i satirave në vargje, edhe elegjive, aktor profesionist, por dhe mësues i nderuar, Hekuran Zhiti (1911 1989). Vinte nga Tomorica, nga Mali i Tomorrit ose Olimpi i shqiptarëve. Në vitin 1932

«Territoret e shpirtit»
  • 2019-02-12

«Territoret e shpirtit»

(Në vend të parathënies) I dashur Luan, Libri yt «Territoret e shpirtit» është një mënyrë për të vazhduar fillin e ndërprerë të bashkëpunimin tonë të vjetër. Më 2001, unë botova librin tënd dy-gjuhësh «Mbulomëni me një copëz qiell», mbi dramën e emigrantëve dhe të mër

Fundoset barka në Mesdhe, numri i viktimave si bilanc lufte
  • 2019-01-20

Fundoset barka në Mesdhe, numri i viktimave si bilanc lufte

Të paktën 117 emigrantë thuhet se kanë gjetur vdekjen si shkak i fundosjes së barkës me të cilën po udhëtonin. Nga kjo tragjedi kanë mbijetuar vetëm 3 persona.  Barka e tyre e nisur nga Tripoli, u fundos vetëm pak milje në det të hapur. Ata u shpëtuan nga roja bregdetare italiane dhe

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!
  • 2018-11-29

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në nivelin e çështjes për të cilën po flitet në gjithë hapësirën shqiptare, madje edhe në diasporë. Çës

No Pic available
  • 2018-11-09

Rajmond Dunkan dhe historia e jashtëzakonshme shqiptare

Luan Rama Raymond Duncan (Rajmond Dunkan) bën pjesë në atë elite amerikane e cila u shfaq në Parisin e lirë e antipuritan që në fillimet e shekullit XX, ku veç poetit Oscar Wilde, filozofit Ezra Pound, autorit të Uliksit James Joice, që u botua së pari në Paris nga amerikania tjetër S

No Pic available
  • 2018-11-02

Historia e vrasjes së Romanovëve të Rusisë ende e pazgjidhur

Nga të gjitha vendet që morën pjesë në Luftën e Parë Botërore, asnjëri nuk pësoi më shumë dëme se sa Rusia. Pakënaqësitë brenda vendit për humbjet gjatë luftës çuan në braktisjen e fronit nga Cari Nikollaj i Dytë i dinastisë së Romanovëve dhe, disa muaj më vonë, në revolu