Rezultate te kerkimit per termin: +Tragjizmi

Meta: total 62 / total_found 62 / time 0.000 / keyword[0] tragjizmi / docs[0] 62 / hits[0] 75 /
No Pic available
  • 2017-09-02

Mjafton ndonjëherë një e puthur

Që të veprojë e drejta për të dashuruar, kjo dhunti që natyra u ka dhënë qenieve njerëzore, është e domosdoshme që ajo të respektohet jo vetëm nga shoqëria nga tërësi, por sidomos nga çdo pjesëtar i çiftit. Dashuria nuk është diçka që diktohet, ajo nuk kërkohet, nuk detyrohe

No Pic available
  • 2016-09-02

Stalinizmi shqiptar në sytë e mprehtë të dy francezëve

(Rreth librit "Bulevardi Stalin Nr 57") Kur çifti Elisabeth dhe Jean - Paul Champseix (Shanse) erdhën në Shqipërinë e viteve tetëdhjetë si mësues të gjuhës dhe letërsisë frënge, natyrisht që e kishin lexuar librin e Pierre Gilliardit i cili shumë dekada më parë, kishte shkuar në

Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir, një testament shqiptarie
  • 2016-08-02

Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir, një testament shqiptarie

Nga Marjana Bulku Zeneli Nëpër ditët tona të vështira,pikërisht atëherë kur e ardhmja tronditet e i trembet së nesërmes, ekzistojnë alternativa ku krenaritë jetojnë jo vetëm nëpër fjalë, por edhe në vepra që kryevepra i bën koha kur na serviren, mesazhet që ato përcjellin dhe e

Sfida e një rrëfimtari
  • 2016-05-27

Sfida e një rrëfimtari

RRETH ROMANIT KREUZTANNE NGA FATE VELAJ BOTUAR NGA SARAS Romani Kreuztanne nga Fate Velaj erdhi si një befasi për publikun shqiptar. I njohur për aktet e tij artistike të mbështetura mbi të papriturën, i njohur kryesisht për pikturën e tij, por edhe për fotografinë artistike dhe dokumenta

Spartak Ngjela: Komedisë së kllounëve Berisha dhe Basha po u vjen fundi!
  • 2016-05-21

Spartak Ngjela: Komedisë së kllounëve Berisha dhe Basha po u vjen fundi!

Nga Spartak Ngjela Asamblea Parlamentare e NATO – s vjen në Tiranë pas gjashtë ditësh Kurse, kllounët vijojnë lojën ne skenën shqiptare. Ku është Saliu? I izoluar. Qëkurse iu dha rusëve materialet e planeve të NATO – s, nuk u lejua më në asnje mbledhje sekrete të saj.

Made in Albania, jeta bruto
  • 2016-05-13

Made in Albania, jeta bruto

Nga Miho Gjini I dëshiruar së tepërmi për të parë një shfaqje origjinale shqiptare, kur nëpër skenat e atyre pak teatrove tona ka vërshuar "lumi" i dramave e komedive të huaja, falë edhe ngasjes së mikut tim Luftar Paja, do të hyja këto ditë në sallën e Teatrit Eksperimental "Kujt

Rrëfimi tronditës, si ishin studentët shqiptarë të 80-s
  • 2016-04-16

Rrëfimi tronditës, si ishin studentët shqiptarë të 80-s

Në Bulevardin Stalin nr. 57, rrëfimi i çiftit francez në Shqipërinë e viteve '82-'89, si pedagogët e parë të huaj në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja. Tronditja nga jeta e shqiptarëve nën komunizëm; me urdhër nga lart studentët shmangnin takimet dhe bisedat me ta, ku përjetuan frikë