Rezultate te kerkimit per termin: +Traktati

Total: 2006
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:03.786Z

Traktati i OKB-së për armët

Pesëdhjetë senatorë amerikanë, gjysma e anëtarëve të Senatit, thonë se nuk do ta ratifikojnë Traktatin e Kombeve të Bashkuara për Tregtinë e Armëve, të nënshkruar nga Shtetet e Bashkuara. Traktati me fuqi detyruese zbatimi vendos standarde ndërkombëtare për importin, eksportin dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.790Z

Obama Te miratohet traktati i ri

Presidenti amerikan Barack Obama ka bere thirrje per ratifikimin e nje traktati te ri per armet berthamore me Rusine duke e cilesuar ate si nje ceshtje thelbesore per sigurine kombetare. Traktati do te reduktoje arsenalet berthamore te dy vendeve dhe do tu lejoje atyre te inspektojne p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.940Z

OKB miratohet traktati per tregtine e armeve

OKB miratohet traktati per tregtine e armeve E merkure 03 Prill 2013 0902 p styletext-align justify border 0px margin 10px 0px 0px padding 0px vertical-align baseline color 231f20 font-family Arial Verdana sans-serif line-height 18px p OKB miratohet traktati per tregtine e armeveAsambleja e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:21.220Z

Retro/Histori: 14 shtator 1829 Traktati i Adrianopojës

Traktati i Paqes së Adrianopojës, i quajtur gjithashtu traktati i Edirnesë, i dha fund luftës ruso-turke (1828-1829). U firmos më 14 shtator 1829 në Adrianopojë nga konti rus Aleksey Orlov, ndërsa nga pala turke prej Abdyl Kadir-beut. Perandoria turke i dha të drejtë hyrjeje Rusisë në de

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.186Z

Të rejat që i i sjell Traktati BE-së

Traktati për reforma konsiderohet si zëvendësim për Kushtetutën e Europës, kushtetutë që u përpunua në pjesët më të rëndësishme të saj në Konventën e Laeken (Belgjikë 2002-2003) dhe u nënshkrua më 24 tetor të vitit 2004. Por, qeveritë europiane të asaj kohe e braktisën në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.506Z

Retro/Histori: 6 dhjetor 1922 Traktati anglo-irlandez

Traktati anglo-irlandez ishte një pakt ndërmjet Britanisë së Madhe e Irlandës dhe përfaqësuesve të separatistëve të Republikës Irlandeze, që i dha fund luftës irlandeze për pavarësi. Pakti i hapi rrugë Shtetit të Pavarur Irlandez si një zotërim i vetëqeverisur brenda Perandorisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.816Z

Traktati, irlandezet frike nga zgjerimi i BE

Nje problem tjeter qe shqeteson qytetaret e Irlandes nga Traktati i Lisbones eshte druajtja nga zgjerimi. “Nje pjese e klases punetore ne Irlande kane rezerva per zgjerimin kur shohin qe te huajt zene vendet e punes se irlandezve, por ne pergjithesi mendoj se populli yne eshte ne f

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama