Rezultate te kerkimit per termin: +Traktatin

Meta: total 1000 / total_found 2001 / time 0.001 / keyword[0] traktatin / docs[0] 2001 / hits[0] 2769 /
Bushati në Top Story: PDIU, jo si Agimi i Artë
  • 2016-10-14

Bushati në Top Story: PDIU, jo si Agimi i Artë

Duke folur në Top Story, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati e cilësoi si të padrejtë heqjen e barazisë nga ana e Athinës mes PDIU-së dhe Agimit të Artë. Unë nuk kam dëgjuar gjuhë raciste ndaj fqinjëve tanë në Parlamentin tonë. Asnjë deputet në sallën e Kuvendit tonë nuk ka prop

No Pic available
  • 2016-10-13

Çështja çame, Bushati: Duhet të mbarojë lufta me Greqinë

Pa shfuqizimin e ligjit të luftës nga ana e Greqisë nuk mund të zgjidhet çështja çame. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati duke replikuar nga salla e Parlamentit me ish-kryeministrin Sali Berisha, tha se trakti i miqësisë midis dy vendeve (2009) është për tu vlerësuar, por nuk është b

Bushati në Top Story: Greqia ka pranuar se ka një ligj lufte, skam dijeni që do e heqin
  • 2016-10-13

Bushati në Top Story: Greqia ka pranuar se ka një ligj lufte, skam dijeni që do e heqin

Ministri i Jashtëm, Bushati konfirmoi në Top Story se formalisht në Greqi është në fuqi një ligj lufte, që edhe vetë Athina e ka njohur përmes një letre dërguar Tiranës vite më parë, ndërsa tha se nuk ishte në dijeni të diskutimeve Meta-Tsipras për këtë çështje. Ligji i luft

No Pic available
  • 2016-10-13

Çamët, Xhufi: Presidentit grek përdori gjuhën e luftës së ftohtë

Çështja çame, e rikthyer furishëm në debatin politik në vend gjatë ditëve të fundit, është tema e emisionit të radhës Arena nga Dritan Hila, i titulluar Paqja në fuçitë e barutit. Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vesili tha se nuk ka inkoherencë qëndrimesh. Kreu i PDIU

No Pic available
  • 2016-10-06

Lindje Çamëri Perëndim

Nga Ilir Copja Mjaftoi një anije luftarake ruse për të tronditur ekuilibrat gjeopolitikë në Ballkan. Siç e ka treguar shpesh historia e afërt dhe e largët e rajonit, ekuilibrat në këtë pjesë të globit mbahen në fije të perit. Mjaftoi prania e Fregatës Ruse Admiral Grigorovich për ti

No Pic available
  • 2016-10-01

Erdogan vë në pikëpyetje Traktatin e Lozanës

  Turqia dhe Greqia janë përfshirë sërish në një tension diplomatik, pas deklaratës së Presidentit Rexhep Taip Erdogan, i cili u duk se vuri në pikëpyetje traktatin e Lozanës që është firmosur në vitin 1923, ku u përcaktuan edhe kufinjtë ndarës të dy vendeve. Kreu i shtetit t

Komploti rus në Ballkan, leksion për SHBA-në
  • 2016-09-20

Komploti rus në Ballkan, leksion për SHBA-në

Nga Jarosaw Winiewski   Një operacion rus për ndikim në Shtetet e Bashkuara është çfarë po e përcjellim për së afërmi, ka cituar së fundi Washington Post të ketë deklaruar një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane. Dhe siç shkruan në shkrim: Agjencitë amerikane të int