Rezultate te kerkimit per termin: +Trashsia

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] trashsia / docs[0] 5 / hits[0] 10 /
No Pic available
  • 2010-08-17

Koha e ushqimeve në laborator!

Dyshime pr kt fjal t fundit t shkencs? Nuk ka prse. Pas pak vitesh do t mund t‘i mbyllim stallat, edhe pularit, pr t ln t lira t gjitha kafsht dhe shpendt, pr t cilat nuk mund t kemi m nevoj, pasi racionin e mishit (prej bretkose, peshku, lepuri, pule, dreri, vii) do t kemi mundsi ta bjm n sht

No Pic available
  • 2010-03-07

Ulja e temperaturave bllokon disa komuna në veri të vendit

Ndryshimet klimaterike dhe ulja e temperaturave kaq fshatra dhe komuna t tra n verilindje t izolohen nga rreshjet e mdha t dbors. N Kuks trashsia e dbors ka arritur nga 10-15 cm, ndrsa n komunat e thella trashsia e dbors sht 60-70 cm. N Qaf-Mali trashsia e debors sht 50-60 cm, ndrsa rruga sht e kalu

No Pic available
  • 2010-02-14

Një ditë në zonat e izoluara nga dëbora

T jetosh i izoluar mes maleve me dbor, pr shum muaj nuk sht aspak nj udi pr shum komuna n veri t vendit. N nj koh kur rreshjet e dbors jan nj fenomen i pazakont pr kryeqytetin, pr veriun e vendit ato jan pjes e jets pr periudhn m t madhe t dimrit. Fshatrat n lindje t Peshkopise, ndonse mjaft afr me

No Pic available
  • 2008-11-01

Rreshjet e dbors; Situat e rnd n Veri, 12 mij banor bllokohen n Kuks

Reshjet e dbors t rna natn e kaluar dhe n vazhdim, kan krijuar vhtirsi t mdha n qarkullimin e lvizjen e njerzve dhe automjeteve, duke bllokuar rrugt automobilistike, shkaktuar difekte ne sistemin e rrjetit elektrik e ndrprer furnizimin e fshatrave me ushqim dhe energji elektrike. Reshjet m t mdhaja

No Pic available
  • 2008-11-01

Si e shpalli persona nongrata U. Econ pushteti yn i djatht

Ka qen qershori i vitit 2000 kur Umberto Eco erdhi i ftuar pr nj kurs leksionesh mbi semiotikn, n Institutin e Kulturave Europiane t Mosks, ku studioja edhe un asokohe i vetmi student shqiptar aty. N fund t javs qen vn afishet n t gjitha ambientet e Universitetit t Shkencave Humanitare se t shtunn,