Rezultate te kerkimit per termin: +Trashgimin

Total: 57
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.443Z

Dixhitalizimi shpton trashgimin gojore

M n fund trashgimia kulturore shpirtrore mund t konsiderohet e shptuar. Mbi 1200 mij or regjistrime, pasuri e Institutit t Kulturs Popullore u dixhitalizua, fal nj projekti t nisur tre vjet m par n Institutin e Antropologjis Kulturore n bashkpunim me Arkivin audiovisual t Vjens, me nj fond prej 180

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.852Z

Ministri inspekton rrugën pranë Parkut Kombëtar të Butrintit

Dje, ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferraj, s bashku me prfaqsues t Drejtoris s Prgjithshme t Rrugve, drejtoreshn e “British Council”, prfaqsues nga UNESCO, prfaqsues t Fondacionit Butrinti, nnprefekti i Sarands, kryetari i Komuns Ksamil, Instituti i Monumenteve t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.169Z

Ushtarët e izoluar të monumenteve

Specialistët e monumenteve: Ushtarë të izoluar! T mbledhur n restorant “Saraji”, ish-godin e Institutit t Monumenteve, e quajtn veten “ushtar t izoluar” me z pak m t fort. Kjo mendohet si shoqri civile q dje patn iniciuar nj takim pr t “lshuar nj m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.348Z

Durrs, Pango pezullon Drejtorin e Monumenteve

Ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Ylli Pango, ka pezulluar nga puna Drejtorin e Drejtoris Rajonale t Monumenteve t Durresit, Oltion Deliallisi. Pezullimi i tij shtprmes nj deklarate ku bhet me dije se zoti Deliallisi ka shkelur ligjin pr trashgimin kulturore duke lejuar ndrtimin e nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.472Z

Policë & politikë!

Ministri i Kulturës Ferdinand Xhaferraj Ministri i Kulturës, ka hedhur për diskutim platformën e re për ndryshimin e strukturës së trashëgimisë kombëtare Dje, ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferraj, ka hedhur pr diskutim t hapur publik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.279Z

Gërmimet arkeologjike, 20 ekspedita për këtë vit

20 ekspedita arkeologjike jan programuar nga Instituti i Arkeologjis gjat ktij sezoni. Drejtoresha e Institutit Shpresa Gjongecaj pohon se arkeologt shqiptar presin t prqendrohen n grmime t rndsishme duke nisur nga Antikiteti e deri n Mesjetn e von, por kt vit gjithka do t varet nga fondet. Shpresa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.873Z

Vizita e Tadiç: Popujt e Kosovës, pajtim dhe paqe

Ditn e dyt t qndrimit t tij n Kosov,presidenti i Serbis,Boris Tadi,e shfrytzoi pr t theksuar rndsin e zgjidhjes s problemeve t s kaluars pr njerzit q jetojn n ket territor.Pas pjesmarrjes n liturgjin e shenjt me rastin e Krishlindjeve ortodokse,Tadi tha se popujt q jetojn n Kosov duhet t gjejn pajti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama