Rezultate te kerkimit per termin: +Tribunalit

Meta: total 1000 / total_found 1098 / time 0.000 / keyword[0] tribunalit / docs[0] 1098 / hits[0] 1614 /
No Pic available
  • 2017-05-30

Dora e djathtë e Milosheviçit sërish në Hagë për krime lufte

Ish-kreu i shërbimit të fshehtë serb, Jovica Stanishiç i njohur si I Akullti dhe zëvendësi i tij, Franko Simatoviç paraqiten sërish në Hagë për krime lufte Më 1 prill 1992 anëtarët e njësisë paramilitare, Garda Vullnetare Serbe, të njohur edhe si Tigrat, sulmuan qytetin boshnjak lin

NGULFATJA E TË VËRTETËS (18 VJET NGA MASAKRA E DUBRAVËS)
  • 2017-05-24

NGULFATJA E TË VËRTETËS (18 VJET NGA MASAKRA E DUBRAVËS)

(18 vjet nga Masakra e Dubravës, 19-24 maj 1999) Nga: Besim ZYMBERI-Ferizaj Masakra e Dubravës-krim gjenocidi! Nëse i referohemi përmbajtjes dhe cilësimeve që definojnë krimin e gjenocidit si qëllim dhe mënyrë realizimi, gjithnjë sipas Konventës Ndërkombëtare për Parandalim dhe Dënim

No Pic available
  • 2017-04-26

Gjykata në Colmar vendos nesër për lirimin ose ekstradimin e Haradinajt

Gjykata e Kolmarit do të mbajë ditën e nesërme seancën e radhës për rastin e Ramush Haradinaj, ndërsa me shumë mundësi do të japë edhe verdiktin përfundimtar mbi çështjen. Burime të afërta me liderin e AAK-së, bëjnë të ditur se tek përfaqësuesit ligjorë të Haradinajt ka një

No Pic available
  • 2017-03-01

Ministria e Drejtësisë e Serbisë: Kurrë skemi fshehur dokumentet për krime

Ministria e Mbrojtjes e Serbisë, në një përgjigje dërguar redaksisë së Radios Evropa e Lirë në Beograd, thotë se Ministria asnjëherë nuk ka fshehur dokumentacionin për krimet e pretenduara të kryera gjatë periudhës së konfliktit në territorin e Kosovës dhe Metohisë në vitin 1999

Pse nuk ndryshon Serbia
  • 2017-02-13

Pse nuk ndryshon Serbia

Nga Ali Mehmeti Pas përfundimit të luftërave të fundit në ish Jugosllavi në vitin 1999 të shkaktuar nga hegjemonizmi serb, ardhjes së Zoran Gjingjiqit në pushtet në Serbi dhe sidomos pas shkuarjes së Millosheviqit para Gjykatës Ndërkombëtare për Krime Lufte në Hagë në vitin 200

No Pic available
  • 2017-01-27

OConnel: Nuk ka konflikt në Ballkan

Ambasadori i Britanisë në Kosovë, Ruairi O`Connell, konsideron se Kosova dhe Serbia duhet ta vazhdojnë dialogun me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Në një intervistë për Radio Kosovën O`Connell thotë se kohëve të fundit janë rritur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, por nuk beso

No Pic available
  • 2017-01-13

Haradinaj: Ndalimi im është lojë politike e Beogradit

Një gjykatë e apelit në Francë liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, por tha se ai duhet të qëndrojë në Francë deri në shqyrtimin kërkesës së Serbisë për ekstradimin e tij. Beogradi e akuzon zotin Haradinaj për krime lufte, ndonëse ai është shpallur dy he