Rezultate te kerkimit per termin: +Troj

Meta: total 523 / total_found 523 / time 0.000 / keyword[0] troj / docs[0] 523 / hits[0] 797 /
No Pic available
  • 2017-06-14

Aleksandri dhe Aristoteli: Mësuesi dhe dishepulli mbret

Carlos Garcia Gual Më i madhi i filozofëve edukon princin e destinuar që të bëhet shumë shpejt më i madhi i pushtuesve: Aristoteli Stagirës, mësues privat i Aleksandrit të Madh të Maqedonisë. Dy figura universale, dy protagonistë absolutë të kohës së tyre, por mbi të gjitha dy burr

No Pic available
  • 2017-06-01

Ikin perënditë, cikël poetik nga Anil Kruti

Më ndjekin sytë e erës Më ndjekin sytë e erës. Në mes të arrës shpirtin ma mbështjell gruri. Shtrin krahët e gjelbër, një lulekuqe, më gjakos mbi gjinj   Për herë të parë Për herë të parë, i kapa duart dhimbjes. I mbylla sytë dhe pranë vetes të solla ty. Pavetëdijes sime i

Çfarë ka ndodhur më 21 prill
  • 2017-04-21

Çfarë ka ndodhur më 21 prill

753 para erës sonë – Romuli themelon Romën, sipas traditës, duke u bërë mbreti i parë romak. Historia e Romulit, vëllait të tij binjak Remi, dhe themelimi i Romës është një nga legjendat më të njohura në lidhje me qytetin e Përjetshëm, e cila tregon se si Perëndia Mars u bas

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti
  • 2017-03-02

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti

Sadedin Mezuraj Pas një izolimi gati gjysëmshekullor, në fillim të viteve 90-të Shqipëria përjetoi big bang-un e emigracioneve masive. Ekzili, si narrativë biblike dhe metaforë, nënkupton një çarje, një dalje dhe çvendosje drejt një shtegu të ri, në kërkim të tokës së premuar. P

FOTO/ Muret më të famshme në botë që bënë histori
  • 2017-02-25

FOTO/ Muret më të famshme në botë që bënë histori

Qëllimi tyre ishte për të mbrojtur qytetet apo rajonet, por disa kanë ndarë edhe popujt. Po flasim për muret më të famshme në botë, të bukur dhe për tu njohur për arsye të ndryshme. Ato janë monumente dhe vende përkujtimore, pjesë e trashëgimisë botërore dhe identitetit si dhe mo

Vlorë, plagoset me armë zjarri 28-vjeçari në Kalin e Trojës
  • 2017-02-09

Vlorë, plagoset me armë zjarri 28-vjeçari në Kalin e Trojës

Një person është plagosur më armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e të enjtes në Vlorë në vendin e quajtur Kali i Trojës Policia sqaron se: Rreth orës 19:50 ka ndodhur një plagosje me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Isa Boletini” pranë vendit të quajtur &#

Vlorë, plagoset në atentat 28-vjeçari
  • 2017-02-09

Vlorë, plagoset në atentat 28-vjeçari

Rreth orës 19:50 ka ndodhur një plagosje me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Isa Boletini” pranë vendit të quajtur “Kali i Trojës” ku një person i paidentifikuar ende ka qëlluar me armë zjarri një shtetas tjetër me inicialet Arlind Lulushi 28 vjeç, banu