Rezultate te kerkimit per termin: +Tumes

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] tumes / docs[0] 7 / hits[0] 17 /
No Pic available
  • 2014-01-25

Korce prezantohet projekti per mbrojtjen e Tumes se Kamenices

Lufte kunder trafikimit. Duke iu referuar vjedhjeve dhe shkaterrimit nder vite te pasurise kulturore ministrja e Kultures Kumbaro ka apeluar nga Korca për të mbojtur trashëgiminë kulturore. Gjatë prezantimit të projektit per mbrojtjen e Tumes se Kamenices Kumbaro tha

No Pic available
  • 2012-03-06

Monumentet Ceka kunder ForumitTe korruptuar e jashte profesioneve

TIRANEuml - Neritan Ceka keshilltari i kryeministrit per Trashegimine Kulturore ka reaguar dje ndaj pese specialisteve e perfaqesuesve te Forumit per mbrojtjen e Monumenteve. Artan lame Gjerak Karaiskaj Lorenc Bejko Mustafa Nano e Iris Pojani parashtuar shqetesimet e tyre te henen ne nje seance degj

No Pic available
  • 2012-03-06

Lorenc Bejko Te ndalimperdhosjen e vlerave historike

TIRANE- Ne akuzat e Cekes ka arrogance zbrazeti mendimi inkoherence dhe nervozizem. Arsyetimi i tij nuk eshte i kthjellet e sdo ti lejohej asnje studenti te arkeologjise e jo me atij...Lorenc Bejko do te donte ta injoronte sulmin e keshilltarit te kryeministrit Z. Neritan Ceka por thote se e vertet

No Pic available
  • 2010-11-09

Krateret-kaliks ose kupat perzierese

09/11/2010Zor se lashtesia te kete krijuar objekte prej qeramike me te bukura dhe me terheqese nga krateret-kaliks. Ne te vertete jane edhe amforat por ne amfora figurat marrin volum duke deformuar paksa dimensionet e tyre kurse ne krateret-kaliks piktura e realizuar ne nje siperfaqe teper cilindrik

No Pic available
  • 2010-09-21

Tuma e Kamenices ne dore te askujt

Korce Muzeu i Tumave te Kamenices vazhdon ti mbaje larg vizitoret. Prej muajit korrik ekziston kjo tendosje mes trashegimise dhe organeve te Tatim-Taksave te Korces te cilat kane urdheruar mbylljen pa afat te muzeut arkeologjik. Megjithese puna disavjecare e arkeologeve shqiptare dhe te huaj ka qene

Korce, rrezikohet tuma e Kamenices
  • 2009-08-13

Korce, rrezikohet tuma e Kamenices

Tuma ilire e Kamenices e shnderruar ne nje muze natyror, rrezikon te shkaterrohet nga derdhja e ujerave te pa kontrolluara ne te. Uji qe fshataret e zones perdorin per vaditjen e bimeve buqjesore, ka filluar te devijoje brenda Tumes. Gjendja ka filluar te behet alarmante, dhe arkeologu S

No Pic available
  • 2008-12-06

Kamenice, po zhduken gjurmet e Tumes ilire

10/12/2004  Kamenicë, po zhduken gjurmët e Tumës ilire Tuma ilire e Kamenicës rrezikon të zhdukë gjurmët, duke u mbuluar me dhera për shkak të shirave të kohëve të fundit; pse ky monument i rrallë kulturor në Ballkan nuk kthehet në muze natyror Vendvarrimi më i famshëm i