Rezultate te kerkimit per termin: +Tupolev +Tu

Meta: total 86 / total_found 86 / time 0.000 / keyword[0] tupolev / docs[0] 86 / hits[0] 108 /
Tragjedi në Rusi, avioni supersonik shpërthen në flakë (Video)
  • 2019-01-27

Tragjedi në Rusi, avioni supersonik shpërthen në flakë (Video)

Një avion luftarak rus Tu-22M3 është përplasur Murmansk dhe ka shpërthyer në flakë pas kontaktit të parë me tokën. Videoja e tragjedisë, e regjistruar me sa duket nga një prej ushtarakëve në një bazë ajrore pranë qytetit të Olenegorsk dhe që ka përfunduar në internet, tregon mje

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Bombarduesi bërthamor rus që shqetëson Uashingtonin!
  • 2018-12-16

Bombarduesi bërthamor rus që shqetëson Uashingtonin!

Rusia ka zhvendosur në Venezuelë dy bombardues, të cilët mund të përdoren edhe për të lëshuar bombë atomike. Tupolev rusë për armikun e shpallut të Amerikës, Nicolas Maduro? Kjo ka nxitur kritika nga Uashingtoni. Selfie me një bombardues bërthamor për qejf? Shumë gazetarë të med

No Pic available
  • 2018-12-15

Tu-160: bombarduesi bërthamor rus shqetëson Uashingtonin

Rusia ka zhvendosur në Venezuelë dy bombardues, të cilët mund të përdoren edhe për të lëshuar bombë atomike. Tupolev rusë për armikun e shpallur të Amerikës, Nicolas Maduro? Kjo ka nxitur kritika nga Uashingtoni. Selfie me një bombardues bërthamor për qejf? Shumë gazetarë të medi

Telefonata Kadare-Enver Hoxha dhe raporti i shkrimtarit me diktatorin
  • 2018-11-20

Telefonata Kadare-Enver Hoxha dhe raporti i shkrimtarit me diktatorin

Libri Kur grinden sunduesit na risjell Kadarenë, një student i ri nga Shqipëria, një vend ku komunizmi ishte duke përgatitur hartuesit shpirtërorë të filozofisë së tij, në zemrën e një kryeqyteti të madh stalinist me kureshtjen dhe aftësinë për ta kuptuar drejt një sistem. Moska, P

No Pic available
  • 2018-05-12

Luftë e Ftohtë SHBA-Rusi, dy bombardues rus i afrohen Alaskës

Dy bombardues strategjikë rusë u kapën nga radarët e Shteteve të Bashkuara, teksa hynin në hapësirën ajrore ndërkombëtare jashtë brigjeve të Alaskës. Avionët rusë janë dy Tupolev Tu-95 “Bear”, të kapur nga radari i vendosur në ” F-22 luftëtar të Forcave Ajrore A

Nga 2004 deri më sot, tragjeditë ajrore të 15 viteve të fundit
  • 2018-02-22

Nga 2004 deri më sot, tragjeditë ajrore të 15 viteve të fundit

2017 ishte “më i sigurti” me 10 aksidente fatale. Tragjedia e avionit Lamia 2933 daton që nga viti 2016, u rrëzua se nuk kishte karburant, ndërkohë që ishte në bord me ekipin brazilian të futbollit Chapecoense. Aeroplani që u rrëzua pranë Moskës me 71 vetë në bord është v