Rezultate te kerkimit per termin: +Turbina

Meta: total 1000 / total_found 1084 / time 0.000 / keyword[0] turbina / docs[0] 1084 / hits[0] 1904 /
Pedagogët i vënë drynin Filologjikut, nisin grevën (Foto)
  • 2019-01-21

Pedagogët i vënë drynin Filologjikut, nisin grevën (Foto)

Ashtu siç kishin paralajmëruar, pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë kanë nisur sot grevën. Vendimi i tyre është marrë për të mbështetur studentët dhe kauzën e tyre. Në protestë ndodhen dhe studentët, të cilët që prej fillimit të dhjetorit kanë bojkotuar mësi

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Nis zhvendosja e Teatrit, hiqen posterat reklamues të shfaqjeve
  • 2018-08-07

Nis zhvendosja e Teatrit, hiqen posterat reklamues të shfaqjeve

Dikur në fasadën e Teatrit Eksperimental Kujtim Spahivogli reklamohej përmes posterave premiera e re në këtë teatër. Sot, këto postera shumëngjyrësh nuk janë më. Por ky nuk është ndryshimi i vetëm që ka pësuar Teatri Eksperimental dhe Teatri Kombëtar në këto ditë të para të mu

Teatri, Ndrenika-Bashës: Kam marrë besën e shqiptarit që nuk do ketë kulla
  • 2018-07-28

Teatri, Ndrenika-Bashës: Kam marrë besën e shqiptarit që nuk do ketë kulla

Aktori i njohur Robert Ndrenika i është përgjigjur kreut demokrat Lulzim Basha në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një postimi në Facebook, aktori thekson se ka marrë besën e shqiptarit që nuk do të ndërtohen kulla. Ai shton se nëse një gjë e tillë ndodh, vetë N

Turbina, Rama: Teatri sështë pronë e aktorëve, vendos qeveria
  • 2018-07-03

Turbina, Rama: Teatri sështë pronë e aktorëve, vendos qeveria

Mbrëmjen e sotme në një organizim ku ka marrë pjesë edhe kryeministri Edi Rama është përuruar Arturbina, një hapësirë e re për teatrin, artin, kulturën me kushte optimale e teknologji të fjalës së fundit në Tiranë. Kjo skenë e re është një infrastrukturë e re për artin që ng

Kumbaro-Alibeaj, debate për teatrin. Sot hap dyert Turbina
  • 2018-07-02

Kumbaro-Alibeaj, debate për teatrin. Sot hap dyert Turbina

Prezenca e Ministres së Kulturës Mirela Kumbaro në Komisionin e Ligjeve është shoqëruar me debate të forta që kaluan deri në fyerje nga ana e deputetëve të opozitës. Në rend të ditës ishte Projektligji për teatrin. Në fakt prezenca e Kumbaros ka qenë suprizuese për anëtarët e k

Veliaj: Me Teatrin e Ri, Tirana do të aplikojë për kryeqytetin Europian të Kulturës 2024
  • 2018-06-30

Veliaj: Me Teatrin e Ri, Tirana do të aplikojë për kryeqytetin Europian të Kulturës 2024

Nga Novi Sadi, ku mori pjesë në Forumin e Tretë Rajonal të të Rinjve, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ndau me të rinjtë historinë fantastike se si Tirana sot po shndërrohet jo vetëm në një qytet të të rinjve, por edhe në një qytet të kulturës. Veliaj tha se me ndë