Rezultate te kerkimit per termin: +Turqisht

Meta: total 619 / total_found 619 / time 0.000 / keyword[0] turqisht / docs[0] 619 / hits[0] 737 /
No Pic available
  • 2017-06-03

Erjona Kakeli, nën Burkën e Medeas

Ajo do të jetë Medea. Gruaja që Andreas Flourakis e rimori nga antikiteti për ti dhënë një tjetër jetë në monodramën Burka e Medeas. Një grua që përmes historisë së saj, mbart mesazhe të rëndësishme për kohën që po kalojmë. Pas suksesit në Equus, aktorja Erjona Kakeli vjen si

No Pic available
  • 2017-04-16

Nga historia tek ekonomia/ Gjeopolitika e Turqisë, vend mes Evropës dhe Azisë

Në Turqi po zhvillohet sot një referendum shumë i rëndësishëm për të ardhmen e vendet, ku do të vendoset nëse kompetencat e presidentit të zgjerohen më shumë ose jo. Më poshtë vijon gjeopolitika e Turqisë: Turqia është një vend me shumicën e popullsisë myslimane që ndodhet mes

Kina ndalon myslimanët ujgurë të mbajnë mjekra dhe hixhab
  • 2017-04-01

Kina ndalon myslimanët ujgurë të mbajnë mjekra dhe hixhab

Rajoni perëndimor kinez, Xinjiang ka prezantuar një sërë kufizimesh, si pjesë e asaj që përshkruhet si fushatë kundër ekstremizmit fetar. Rregulloret janë miratuar nga ligjvënësit në Xinjiang gjatë kësaj jave dhe sot ato hyjnë në fuqi. Aty përfshihen ndalimi i mjekrave të gjata, v

No Pic available
  • 2017-02-27

Sërish luftë verbale Turqi-Greqi për disa ishuj të pabanuar në Egje

Nuk ka fund lufta verbale mes Turqisë dhe Greqisë edhe një muaj pas tensioneve me rastin e 21-vjetorit të krizës ushtarake mbi sovranitetin e disa ishujve të pabanuar grekë të Imias apo Kardak në turqisht, në detin Egje. Ministri i Jashtëm turk, Cavushoglu e kritikoi mjaft ashpër homolog

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939
  • 2017-02-24

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Nga Aurenc Bebja, Francë Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik shtator 1939), francezi, André Ravry, përmes një analize të hollësishme, na sjell detaje të shumta për shtypin shqi

FETIH 1453, film historik turk, jo realist
  • 2017-01-29

FETIH 1453, film historik turk, jo realist

Nga Skifter Këlliçi Që në vitin shkollor 1949-50, kur isha nxënës i klasës së 6-të, nga mësimi i historisë së Mesjetës mbaj mend këto data: pushtimin e Kostandinopolit nga pushtuesit otomanë dhe rënien e perandorisë bizantine, më 1453, vdekjen e Gjergj Kastriotit , Skëndërbeu

A ËSHTË XHAXHI TASI FILOZOFI MË I MADH SHQIPTAR?
  • 2017-01-26

A ËSHTË XHAXHI TASI FILOZOFI MË I MADH SHQIPTAR?

(Në kuadër të muajit janar – Muaji Skënderbej) Nga: Besim ZYMBERI Autori i shkrimit, Besim Zymberi -Shqip, ore, shqip!,-do ti thërriste Stilian kapedani, priftit grek që mbante meshë në gjuhën greke, në kishën ortodokse të Ibrik Tepesë, në Edrene. Stilian Kapedani, ishte babai i