Rezultate te kerkimit per termin: +UNESCO

Total: 3700
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:43.499Z

Fiaskoja e UNESCO-s

08-11-2011 / "The Wall Street Journal" “Ata që nuk mund ta kujtojnë të kaluarën janë të detyruar ta përsërisin atë”, ka thënë filozofi George Santajana. Në rastin e Kombeve të Bashkuara, njerëzit që nuk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.280Z

Palestina pranohet në UNESCO

Në pritje të anëtarësimit të plotë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Palestina korri një fitore të parë në fundin e këtij tetori, duke u zgjedhur anëtare e UNESCO-s.Zgjedhjen e Palestinës si anëtare mes 195 vendeve, që ngërthejnë agjencinë e UNESCO-s e mbështeti edhe Franc

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.108Z

Ministrja Kumbaro ne UNESCO

brbrAnetaresimi i Kosoves ne UNESCO eshte i domosdoshem dhe i merituar Ka qene kjo deklarata e Ministres se Kultures Mirela Kumbaro ne konferencen e pergjithshme te UNESCO-s ne Paris Me tej gjate fjales se saj Ministrja Kumbaro theksoi se kultura nuk njeh kufij administrativ dhe se te gjithe duhet t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.313Z

Kosova deshton ne UNESCO

brbrMungesa e tre votave i kushtoi Kosoves hyrjen ne UNESCO Ne Konferencen e Pergjithshme te Organizates se Kombeve te Bashkuara per Arsimin Shkencen dhe Kulturen ku u votua draftrezoluta per anetaresimin e vendit nga 142 shtete qe moren pjese ne votim 92 votuan pro dhe 50 kunder Numri i nevojshem

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.780Z

UNESCO dhe arsimi ynë

Si kapërcehen pengesat që e zvogëlojnë mundësinë për t‘u arsimuar? Si arrihet që nxënësit të kenë mundësi të njëjta për arsim dhe nxënie cilësore? Si zhvillohen sistemet dhe shkollat më gjithëpërfshirëse? Këto, dhe çështje të tjera, u diskutuan në Konferencën e 48-të N

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:50.329Z

Berati, kryeministri Berisha falënderon UNESCO-n

Kryeministri Berisha takoi sot dy perfaqesues te larte te UNESCO-s. Kreu i qeverise u shprehu mirënjohjen e thellë për hyrjen e qytetit të Beratit në pasuritë e njerëzimit, të mbrojtura nga UNESCO. TIRANE-Kryeministri Berisha zhvilloi sot një takim me Zëvendës/Drejtoreshën e UNESCO-

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.081Z

Gjirokastra rrezikon UNESCO-n

Ekspertet paralajmerojne se Gjirokastra po rrezikon te humbase statusin e mbrojtjes nga UNESCO per shkak te betonizimit masiv dhe zhvillimeve te pakontrolluara urbane. Gjithmone e me shume qyteti po betonizohet. Catite tradicionale po zevendesohen me cati te kuqe ose metalike dritaret

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama