Rezultate te kerkimit per termin: +Uilliam +Shekspirit

Meta: total 36 / total_found 36 / time 0.000 / keyword[0] uilliam / docs[0] 877 / hits[0] 1109 / keyword[1] shekspirit / docs[1] 805 / hits[1] 1311 /
No Pic available
  • 2017-03-07

Nga Kliton Nesturi / Dhe vjen Mbreti Xhon i Shekspirit

Thesaret e kulturës dhe artit botëror, megjithë zhvillimet e mëdha që kanë ndoshur në shoqërinë tonë, sërish vazhdojnë të mbeten të panjohura për ne, pavarësisht nxitimit për të kapur kohën e humbur. Ky është mendimi i parë që më erdhi ndër mend sapo përfundova së lexuari

No Pic available
  • 2016-12-18

Fjala e plotë e pranimit të Çmimit Nobel nga Bob Dilan: Mendoja se më shumë shanse kisha të shkoja në Hënë se ta fitoja

Nga Bob Dilan Mirëmbrëma të gjithëve! U përcjell për shëndetjet e mia më të ngrohta anëtarëve të Akademisë suedeze si dhe gjithë të ftuarve të tjerë të nderuar që gjenden në audiencë. Më vjen keq që nuk jam aty me ju, por ju lutem të jeni të sigurt se me shpirt patjetër që

Bob Dilan: Unë dhe Shekspiri
  • 2016-12-12

Bob Dilan: Unë dhe Shekspiri

Asnjëherë nuk kam pasur kohë ta pyes veten: A janë letërsi këngët e mia apo jo? Fjala e pranimit të Çmimit Nobel nga Bob Dilani 10 dhjetor 2016 Përktheu: Edvin Shvarc Mirëmbrëma të gjithëve! U përcjell përshëndetjet e mia më të ngrohta anëtarëve të Akademisë suedeze si dhe gji

Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?
  • 2016-10-23

Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?

42 pes – Lufta civile romake: Trupat e Mark Antonit dhe Oktavianit mposhtin ushtrinë e Brutit. Bruti kryen vetëvrasje. Por cili ishte shkaku i luftës? Dy vjet më parë (44 pes), Cezari ishte vrarë pabesisht nga një grup senatorësh ku bënte pjesë edhe miku i tij, Markus Brutus. Oktavia

Manojlloviq, i shqetësuar për serbët e tij: Ne urrehemi dhe grindemi
  • 2016-05-31

Manojlloviq, i shqetësuar për serbët e tij: Ne urrehemi dhe grindemi

Nuk bëhet fjalë për një mendim politik, ashtu siç mund të jetë lexuar prej 500 vjetësh drama angleze, edhe pse njihet si një dashuri e ndaluar ajo e Romeos dhe Xhuljetës, së Shekspirit. Për regjisorin e njohur serb, repriza e tij ka mend dhe guxim. Duket një qëndrim diplomatik,

Gratë e paharruara: Shekspiri në dhjetë akte
  • 2016-04-25

Gratë e paharruara: Shekspiri në dhjetë akte

Biblioteka Britanike hap një ekspozitë me portrete dhe relike të disa prej aktoreve më të paharruara, që kanë luajtur rolet shekspiriane. Kuratorët kanë shprehur për herë të parë disa të dhëna që lidhen si me ndryshimin nga origjinaliteti të rreshtit të famshëm të Hamletit, asht

No Pic available
  • 2016-04-24

Servantes dhe Shekspir 400 vjetori i vdekjes

Uilliam Shekspir e Miguel de Servantes kanë të përbashkët 23 prillin 2016 si 400 vjetori i vdekjes së tyre. Megjithatë dy shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë angelze dhe asaj spanjolle nuk kanë vdekur në të njëjtën ditë. Për ta theksuar qysh në fillim Uilliam Shekspir dhe Miguel