Rezultate te kerkimit per termin: +Uillsoni

Meta: total 21 / total_found 21 / time 0.000 / keyword[0] uillsoni / docs[0] 21 / hits[0] 33 /
Realiteti shqiptar dhe parimet e qeverisjes europiane
  • 2016-02-14

Realiteti shqiptar dhe parimet e qeverisjes europiane

STEFAN PINGULI Afro njëqind vjet më parë, Presidenti idealist i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Udru Uillson (Woodrow Wilson), duke iu drejtuar popullit amerikan dhe mbarë njerë- zimit pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, deklaroi se "në demokraci, më të rëndësishme se

Spartak Ngjela: Donald Lu po shpëton shqiptarët, do ta nderojmë historikisht!
  • 2015-12-27

Spartak Ngjela: Donald Lu po shpëton shqiptarët, do ta nderojmë historikisht!

Dy kanë qenë amerikanët e mëdhenj që iu kanë dhënë shqiptarëve mundësinë e mbijetesës së tyre historike: dy presidentë të mëdhenj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës: Woodrow Willson dhe Bill Clinton. Por që ne ende nuk iu kemi dhënë vendin e nderit në vlerësimin tonë.

Ngjela: Donald Lu po bën atë që dështoi të bënte qeveria e majtë
  • 2015-12-27

Ngjela: Donald Lu po bën atë që dështoi të bënte qeveria e majtë

Spartak Ngjela në një koment të publikuar në Facebook shkruan se, ambasadori amerikan Donal Lu po i rikthen shqiptarëve shpresën, gjë të cilën dështoi ta bëjë qeveria e ardhur në pushtet në vitin 2013. Ngjela shprehet se, Lu është amerikani i tretë pas ish-presidentëve Woodroë W

Donald Lu, një tjetër amerikan që shpëton shqiptarët
  • 2015-12-26

Donald Lu, një tjetër amerikan që shpëton shqiptarët

Nga Spartak Ngjela Dy kanë qenë amerikanët e mëdhenj që iu kanë dhënë shqiptarëve mundësinë e mbijetesës së tyre historike: dy presidentë të mëdhenj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës: Woodrow Willson, dhe Bill Clinton. Por që ne ende nuk iu kemi dhënë vendin e nderit në

Një tjetër amerikan po spikat si shpëtimtar i shqiptarëve!
  • 2015-12-26

Një tjetër amerikan po spikat si shpëtimtar i shqiptarëve!

Kryetari i PLD Spartak Ngjela, duke folur gjatë një konference shtypi, ku ka deklaruar se vendimi i Gjykatës se Tiranës për ngjarjet e 21 Janarit, është një tmerr dhe se ambasadori amerikan ka bërë. Dy kanë qenë amerikanët e mëdhe

No Pic available
  • 2015-07-02

Diplomacia amerikane shqiptarët dhe Evropa gjatë Luftës së Parë Botërore (1914-1918)

Rrethanat politike në Ballkan ndryshojnë me hyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në luftë. Kryetari Amerikës ishte luftëtarë i denjë për vetëvendosje për të gjithë popujt pa marrë parasysh të mëdhenj apo të vegjël. Ai më 6 prill 1917 i shpalli luftë Gjermanisë, por j

No Pic available
  • 2014-11-30

Polici i Fergusonit jep dorëheqjen pas protestave të dhunshme

Darren Uillson, oficeri i policisë që vrau adoleshentin Majkëll Braun në gusht dha dorëheqjen të shtunën në mbrëmje. Këtë e konfirmoi avokati i tij. Në një intervistë telefonike për CNN, Uilson pranoi se ishte larguar nga rajoni i policisë së qytezës Ferguson, pasi kolegët kishin