Rezultate te kerkimit per termin: +Ukrain

Meta: total 1000 / total_found 12196 / time 0.005 / keyword[0] ukrain / docs[0] 12196 / hits[0] 29705 /
Hahn: Në maj rekomandojmë hapjen e negociatave me Shqipërinë
  • 2019-04-02

Hahn: Në maj rekomandojmë hapjen e negociatave me Shqipërinë

Në muajin maj, Komisioni Europian do të rekomandojë hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Deklarata u bë ditën e sotme, nga Komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn, gjatë punimeve të Komitetit Parlamentar të PE për Punët e Jashtme. Takimi i sot

Ish-deputeti Spahiu shpalos alternativën për sektorin e bujqësisë
  • 2019-03-31

Ish-deputeti Spahiu shpalos alternativën për sektorin e bujqësisë

Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, tregon planin me 7 pika se si mund të ndryshojë bujqësia në Shqipëri. Përmes një postimi në Facebook, Spahiu thotë se Shqipëria ka peshën më të madhe të këtij sektori në raport me PBB në Europë. Por sipas tij, paradoksi është se vendi vij

Ukraina në zgjedhje për një President si shpëtimtar!
  • 2019-03-31

Ukraina në zgjedhje për një President si shpëtimtar!

Tri kandidatët favorit për zgjedhjet presidenciale në Ukrainë: Petro Poroshenko,Yulia Tymoshenko dhe Volodymyr Zelenskyy Ukrainasit po votojnë sot në zgjedhjet presidenciale. Sondazhet sugjerojnë se 35 milionë qytetarët me të drejtë vote, duan të zgjedhin një udhëheqës që mund ta ço

Lukesmburgu do fitoren në tavolinë me Ukrainën për një brazilian
  • 2019-03-27

Lukesmburgu do fitoren në tavolinë me Ukrainën për një brazilian

Kualifikueset e Euro 2020 luajtën xhiron e parë të ndeshjeve, ndërkohë që rasti i Junior Moraes, sulmuesit brazilian të Shakhtarit, mund ta penalizojë Ukrainën. Kjo e fundit e ka bërë të vetin futbollistin në fjalë, por rrezikon ta humbasë ndeshjen në tavolinë. Sipas gazetës Record

Fruthi gjunjëzon Ukrainën, 11 viktima dhe 30 mijë të infektuar
  • 2019-03-19

Fruthi gjunjëzon Ukrainën, 11 viktima dhe 30 mijë të infektuar

Njëmbëdhjetë njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 30,000 janë infektuar këtë vit si pasojë e shpërthimit të fruthit në Ukrainë. Ky konsiderohet si vendi evropian më i goditur nga sëmundja, thanë autoritetet në Kiev të hënën. Viktima e fundit ishte një vajzë nëntë vjeçe, e ci

Kanadaja pritet të çojë forca ushtarake shtesë në Ukrainë
  • 2019-03-18

Kanadaja pritet të çojë forca ushtarake shtesë në Ukrainë

Kanadaja ka njoftuar se të hënën do të çojë një mision trajnimi prej 200 personash në Ukrainë. Ata do të trajnojnë  ushtarët ukrainas. Ministri i Jashtëm Chrystia Freeland dhe Ministri i Mbrojtjes Harjit Sajjan pritet që të dalin sot në një konference shtypi në 13:00 të orës lok

5 vjet nga aneksimi i Krimesë, Mogherini kritikon Rusinë
  • 2019-03-17

5 vjet nga aneksimi i Krimesë, Mogherini kritikon Rusinë

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesëvjetorit të aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë nga Kremlini. Në një deklaratë të lëshuar sot, vetëm një ditë para pesëvjetorit të aneksimit të Krimesë nga Rusia, shefja