Rezultate te kerkimit per termin: +Ult

Meta: total 1000 / total_found 1567 / time 0.001 / keyword[0] ult / docs[0] 1567 / hits[0] 1887 /
Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit
  • 2019-03-07

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit

Më 14 Mars 1887 hapi dyert shkolla e parë shqipe në qytetin e Pogradecit. Në atë kohë Lasgush Poradeci, hedh në bllokun e shënimeve këtë shkrim që shqiponline po e sjell më poshtë. Në atë kohë poeti ndodhej në Bukuresht dhe e quan veten si Vepërimi Kombëtar i Shqiptarëve të Ruma

Ulja e temperaturave, borë në Durrës dhe qytete të tjera
  • 2019-02-23

Ulja e temperaturave, borë në Durrës dhe qytete të tjera

Dita  e sotme ka filluar me temperatura të ulëta dhe erë të fortë, ndërsa dëbora ka nisur të zbardhë qytetin bregdetar të Durrësit. Dëborë po bie edhe në disa qarqe të tjera të vendit. Mësohet se reshje të shumta dëbore ka pasur në veri të Shqipërisë si në Dibër, kryesisht

Lajmi mbi përgjimet e Çukos, Rama fyen Zërin e Amerikës: Kazan
  • 2019-01-14

Lajmi mbi përgjimet e Çukos, Rama fyen Zërin e Amerikës: Kazan

Kryeministri Edi Rama nuk është përmbajtur nga lajmi që ka publikuar pasditen e sotme Zëri i Amerikës, në lidhje me përgjimet ndaj ish-kreut të Burgjeve Arben Çuko, që flisnin qartë për skandalin e punësimeve në administratën shtetërore. Ai nuk ka nguruar që ta quajë kazan edhe Z

No Pic available
  • 2018-11-19

Vjeshtë në fund-nëntori, sinoptikania: Rritje temperaturash dhe reshje shiu

Përkeqësimi i motit në vend është ndierë më shumë në juglindje, ku reshjet e dëborës shkaktuan madje probleme në qarkullim. Në disa zona, trashësia e dëborës arriti mbrëmjen e së dielës në 1 metër, duke bllokuar edhe lëvizjen. Në Kapshticë, pala greke nuk lejoi kalimin e auto

Lamtumirë diellit, bëni gati xhupat! Meteorologët: Java e re nis me dëborë
  • 2018-10-18

Lamtumirë diellit, bëni gati xhupat! Meteorologët: Java e re nis me dëborë

Temperaturat e larta ndoshta iu kanë ardhur në majë të hundës pasi dielli i nxehtë ka dominuar edhe tre javët e para të tetorit, e nëse është kështu atëherë bëheni gati për dimër. Kjo pasi, nga e hëna e ardhshme moti ndryshon fytyrë, me meteorologët që parashikojnë se shumë sh

Shijojini temperaturat e larta pasi moti transformohet në fundjavë
  • 2018-10-17

Shijojini temperaturat e larta pasi moti transformohet në fundjavë

Prej një muaji e gjysmë kemi hyrë zyrtarisht në stinën e vjeshtës, por temperaturat janë tipike të fillim-korrikut dhe dielli na ka shoqëruar gjatë gjithë kohës. Por kjo valë e nxehti në tetor nuk do të zgjasë edhe shumë, pasi kthjellimet do tia lënë vendin vranësirave, duke nisu

DËSHTIMI I REFERENDUMIT, NJË MËSIM I HIDHUR
  • 2018-10-01

DËSHTIMI I REFERENDUMIT, NJË MËSIM I HIDHUR

Dshtimi qartazi i referendumit n Maqedoni si rrjedhoj e nj pjesmarrjeje  shum t ult sht nj msim i hidhur pr shum palë: Pr qeverin n Shkup, pr qeverin n Athin, pr mbshtetsit n BE dhe n NATO dhe pr rajonin. Edhe pse referendumi jo detyrues nuk kishte ndonj pesh t veant, prej tij varej dika e madhe:

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama