Rezultate te kerkimit per termin: +Uliksit

Meta: total 97 / total_found 97 / time 0.000 / keyword[0] uliksit / docs[0] 97 / hits[0] 130 /
Duamë! Duaje ombrellën time!
  • 2016-11-05

Duamë! Duaje ombrellën time!

Historia e dashurisë së James Joyce, e lënë në dorëshkrim Alda Bardhyli Ata gishtërinj të ftohtë e të qetë kanë prekur faqet e shkruara, mirë e marrë, fletët ku trupi im do të vezullojë përjetë. Gishtrinj të qetë, të ftohtë e të qashtër. A kanë gabuar ndonjëherë vallë? T

No Pic available
  • 2016-07-11

Udhëtimi përmes letërsisë kah?

Ballsor HOXHA Është një thënie në Zen Budizëm, dhe ajo thotë se të kesh njohur një gjë në tërësi, e ke njohur tërë universin. Ndërsa në anën tjetër, ka shumë momente te njeriu dhe njerëzimi kur duam, dëshirojmë dhe kemi nevojë të jemi tjetërkund nga aty ku qëndrojmë ose

No Pic available
  • 2016-07-08

FOTOT e rralla/ Kur ylli hollivudian xhironte film në Korçë në 1994!

Këto foto janë shkrepur në Korçën e vitit 1994 nga fotografi çeko-francez Josef Koudelka. Ai ka fotografuar kastin e filmit Vështrimi i Uliksit ku protagonist ishte ylli hollivudian Harvey Keitel. Ai ka fotografuar hyrjen në doganën shqiptaro-maqedonase, xhirime të filmit dhe një dark

Adrian Paci: Një jehonë Uliksi në punët e rënda të mjeshtrit
  • 2016-07-04

Adrian Paci: Një jehonë Uliksi në punët e rënda të mjeshtrit

Ekspozita kolektive "Two Birds/One Stone" përfshin videon e jashtëzakonshme të artistit shqiptar Adrian Paci, "The Story of Stone". Në një pllakë e madhe mermeri e bardhë, e gërmuar në Kinë, është ngarkuar në anije, dhe gjatë udhëtimit të tij për në Evropë është transformuar n

Jetët sekrete të shkrimtarëve të mëdhenj
  • 2016-07-02

Jetët sekrete të shkrimtarëve të mëdhenj

Letërsi – Shkrimtarë e poetë të mëdhenj, misteriozë legjendarë: jeta e disa prej tyre ka plot të fshehta që në shkollë nuk i kemi mësuar kurrë. Ja disa nga sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj… Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlq

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj
  • 2016-07-02

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj

Letërsi – Shkrimtarë e poetë të mëdhenj, misteriozë legjendarë: jeta e disa prej tyre ka plot të fshehta që në shkollë nuk i kemi mësuar kurrë. Ja disa nga sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj… Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlq

Çfarë ka ndodhur më 16 qershor?
  • 2016-06-16

Çfarë ka ndodhur më 16 qershor?

363 – Perandori romak Julian u vë flakën anijeve të furnizimit në lumin Tigër për të mos i lënë të bien në duart e persianëve, ndërsa trupat e tij kishin filluar tërheqjen. Julian ishte perandor nga viti 361-363. Ai u bë Cezar i krahinave perëndimore të perandorisë me urdhër