Rezultate te kerkimit per termin: +Universidad

Meta: total 62 / total_found 62 / time 0.000 / keyword[0] universidad / docs[0] 62 / hits[0] 80 /
No Pic available
  • 2016-09-10

Papa Françesku dhe urdhri i Jezuitëve: A është Shoqëria e Jezusit themeluesja e socializmit?

Papa Françesku është i parë Papë nga urdhri Jezuit. Por çfarë do të thotë kjo? Dhe çfarë është urdhri i Jezuit. Revista amerikane Newsweek iu sjell një speciale me shtatë fakte që duhet të dini mbi këtë urdhër. Që nga themelimi i universiteteve nga jezuitët, dalja e tyre jas

No Pic available
  • 2016-04-25

Uashington-Havana, drejt një kursi të ri

ELMAS HAXHIRAJ Dinamika e rendit ndërkombëtar dhe rikonfigurimi i interesave të ndryshme shtetërore në përputhje me kushtet e reja globale në mënyrë objektive përcaktojnë sistemin e ekuilibrave gjeopolitikë. Duke lënë mënjanë mëritë historike, arenën e dyluftimeve dhe mentalitetin

STINA E LULEVE TË VDEKURA  Poezi nga Xhevdet Bajraj
  • 2016-02-26

STINA E LULEVE TË VDEKURA Poezi nga Xhevdet Bajraj

Po përcjellim një tubë me poezi të poetit të dallueshëm Xhevdet Bajraj, marrë nga libri Copa ime e qiellit (shqip-spanjisht), fitues i çmimit për poezinë në Panairin e librit, Prishtinë 2015. Xhevdet Bajraj është poeti shqiptar më i përkthyer në spanjishte dhe i vlerësuar natyrisht

Zyrtare, Ronaldinho nënshkruan me Barcelona-n
  • 2016-01-25

Zyrtare, Ronaldinho nënshkruan me Barcelona-n

Legjenda braziliane, Ronaldinho, ka pranuar të luajë me ekipin ekuadorian Barcelona SC për një natë të vetme. 35-vjeçari do të luajë për klubin amerikanojugor në një ndeshje miqësore kundër Universidad San Martin Per, më 29 janar. Kt eveniment, që quhet Noche Amarilla (Nata e Verdhë

E pabesueshme: Skëndërbeu më lart se Milani
  • 2016-01-08

E pabesueshme: Skëndërbeu më lart se Milani

Pjesëmarrja e Skënderbeut në grupet e Europa League e ka renditur skuadrën shqiptare ndër klubet më të njohura në botë. Lojtaret-e-ekipit-te-Skenderbeut-duke-festuar-marrjen-e-kupes-se-Kampionatit-658x431Instituti Ndërkombëtar i Historisë d

A është ky goli i dekadës? (Video)
  • 2015-08-02

A është ky goli i dekadës? (Video)

Deportivo mundi 3:1 në udhëtim Universidad, në kuadër të kampionatit ekuadorianë, dhe heroi absolut i kësaj ndeshje ishte sulmuesi me përvojë, Luis Bolanos. 30 vjeçari shënoi të tre golat për skuadrën e tij, dhe e treta ishte ma

Aravena emërohet drejtor i Sektorit të Arkitekturës në Bienalen e Venedikut
  • 2015-07-20

Aravena emërohet drejtor i Sektorit të Arkitekturës në Bienalen e Venedikut

Bordi i Bienales së Venedikut i kryesuar nga Paolo Baratta ka emëruar Alejandro Aravenan drejtor të Sektorit të Arkitekturës, me përgjegjësi të veçantë për kurimin e 15 ekspozitave ndërkombëtare të arkitekturës që do të mbahen nga 28 maj - 27 nëntor 2016. Puna e tij përfshijnë d