Rezultate te kerkimit per termin: +Universitetin +Amerikan

Meta: total 1000 / total_found 2677 / time 0.004 / keyword[0] universitetin / docs[0] 18427 / hits[0] 25815 / keyword[1] amerikan / docs[1] 88546 / hits[1] 158312 /
Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp
  • 2019-02-18

Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp

Eric P Hamp linguisti i njohur amerikan i lidhur fort me kulturën shqiptare është shuar në moshën 99 vjeçare. Lajmi bëhet i ditur nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë e cila shprehet se studimeve shqiptare tashmë do u mungojë një prej indoeuropeistëve, ballknolog e albanolog nga më

No Pic available
  • 2019-02-15

Takikardia, një shenjë paralajmëruese për pacientët me tumor

Tek ata që kanë episode të palpitacioneve rritet rreziku i vdekjes nga goditja, sulmi në zemër, tromboza. Terapitë kundër kancerit mund të kenë pasoja negative në zemër. Kambanat e alarmit nuk duhet të neglizhohen. Njerëzit, të cilët kanë pasur episode të takikardia në 12 muajt e p

Fotot surreale të Pixy Liao prishin stereotipin e marrëdhënieve
  • 2019-01-28

Fotot surreale të Pixy Liao prishin stereotipin e marrëdhënieve

Kur Pixy Liao u ul në Universitetin e Memphis në vitin 2006 për të studiuar fotografinë, ajo nuk ishte fare e sigurt se çfarë të fotografonte. “Isha duke shikuar kulturën, që vjen nga Kina,” tha ajo në telefon nga banesa e saj në Bruklin. “Nuk e dija kush do të isha.&#

Sulmi në Kenia, mes viktimave edhe një i mbijetuar i 11 shtatorit
  • 2019-01-17

Sulmi në Kenia, mes viktimave edhe një i mbijetuar i 11 shtatorit

Qytetari amerikan i vrarë në mësymjen terroriste në hotelin në Najrobi, në Kenia, ishte një nga të mbijetuait e sulmeve të 11 shtatorit 2001 në Kullat Binjake në Nju Jork. Bëhet fjalë për Jason Spindler, 41 vjeç, bashkëthmelues i një kompanie të specializuar në projekte ekonomike

No Pic available
  • 2019-01-09

26-vjeçari shqiptar punon në parlamentin gjerman: Në Shqipëri isha ngelës

Intervistë e DW shqip me Henri Haxhirajn, 26 vjeçar nga Fieri, i cili siç thotë ka qenë “ngelës” në Shqipëri, ndërsa sot punon si bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman. DW shqip: Studentët shqiptarë ende vazhdojnë të bojkotojnë mësimin dhe i rifilluan protestat

Studimi: Bërja e dhuratave i bën njerëzit më të lumtur se marrja e tyre
  • 2018-12-31

Studimi: Bërja e dhuratave i bën njerëzit më të lumtur se marrja e tyre

Dy psikologë amerikanë kanë treguar se dhënia e dhuratave na bën më të lumtur se marrja e tyre. Gëzimi për të dhuruar diçka zgjat më shumë se sa marrja e dhuratës.  Me fjalë të tjera, për të parë dikë që me gëzim shpaketon dhuratat tona gjenerohet një emocion më intensifik d

Bullgarët blejnë Telekomin. Zbulohen aksionerët e rinj
  • 2018-12-21

Bullgarët blejnë Telekomin. Zbulohen aksionerët e rinj

Telekom Albania është në mbyllje të negociatave për shitjen e kompanisë tek aksioneri kryesor i shoqërisë bullgare të telekomunikacioneve Vivacom, Spas Roussev. Telekom Albania (TAL) ka disa kohë që negocion me blerës të ndryshëm dhe mësohet se procesi po shkon drejt përfundimit. Sik