Rezultate te kerkimit per termin: +Universitetin +Shtet

Meta: total 1000 / total_found 3635 / time 0.007 / keyword[0] universitetin / docs[0] 17783 / hits[0] 24945 / keyword[1] shtet / docs[1] 138102 / hits[1] 222226 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Të mos vizatosh dot një nudo

Në shkollën e arteve të Notingamit në shekullin e XX, gratë nuk lejoheshin të vizatonin një nudo. Në qoftë se burrat punonin me një model të gjallë, një grua duhet të shkonte në dhomën e lashtësisë. Margaret Collyer, rrëfen përvojën e saj në librin « Jeta e një artisteje »

No Pic available
  • 2017-06-21

Dash Shehi i çudit të gjithë: Në administratë vetëm tironsit

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi ka thënë se gjatë kohës që punonte në administratë i zgjidhte nëpunësit sipas shkollimit të tyre. Sipas tij në administratë duhet të punësohen vetëm personat që kanë mbaruar gjimnazin në kryeqytet. Çdo vend që krijohet në shtet, nuk është vend pune,

No Pic available
  • 2017-06-19

Universiteti i Mjekësisë, ndryshojnë kriteret e pranimit

Universiteti i Mjekësisë ndryshon kriteret e pranimit për tu dhënë më shumë mundësi maturantëve që dëshirojnë degët e tij që të shpallen fitues. Rektori i Universitetit, Arben Gjata, sqaron se krahas mesatares mbi 8, prioritet do të kenë maturantët që do të japin si provim me zgj

No Pic available
  • 2017-06-12

Kotzias: Marrëdhëniet me Shqipërinë, një çmenduri

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias ka bërë një analizë të marrëdhënieve me Shqipërinë, duke theksuar se ato karakterizohen nga një paradoks. Sipas tij, nga njera anë shqiptarët e adhurojnë Greqinë dhe nga ana tjetër ka një mosbesim e nacionalizëm dinamik. Kotzias i bëri këto

No Pic available
  • 2017-06-12

Ministrja teknike e Arsimit: Po monitorojmë procesin e Maturës Shtetërore

Ministrja teknike e Arsimit, Mirela Karabina paralajmëron nga Elbasani monitorim të vazhdueshëm gjatë sezonit të Maturës Shtetërore për të shmangur të gjitha parregullsitë apo problemet që mund të shkaktohen nga fushata elektorale. Karabina: Në vazhdimësi procesi ka shkuar mirë. Ne k

Familja apo miqtë, kush është më i rëndësishëm
  • 2017-06-09

Familja apo miqtë, kush është më i rëndësishëm

Lidhjet e forta familjare dhe të miqësisë janë parë gjithmonë si burim lumturie, por sipas një studimi të ri, miqtë mund të jenë më të rëndësishëm edhe se vetë familja. Studiues të Universitetit Shtetëror të Michiganit kanë zbuluar se, sa më shumë rritet njeriu, aq më e rënd

Arsimi, Nikolla dhe deputetja e LSI-së polemizojnë në rrjetet sociale
  • 2017-06-05

Arsimi, Nikolla dhe deputetja e LSI-së polemizojnë në rrjetet sociale

Ish-ministrja e Arsimit dhe e Sportit, e zëvendësuar tashmë nga një minstër teknik i propozuar nga PD, ka reaguar pas deklaratave të deputetes së LSI Kejdi Mehmetajt, e cila fliste për dështime në arsim. Ajo i rendit disa pyetje Kejdit teksa ndër të tjera shkruan: Ti je një vajzë e re,