Rezultate te kerkimit per termin: +Universitetit +Politeknik

Meta: total 988 / total_found 988 / time 0.001 / keyword[0] universitetit / docs[0] 19633 / hits[0] 32032 / keyword[1] politeknik / docs[1] 1487 / hits[1] 2482 /
Top Story/ Ish -zv/kryeministri Niko Peleshi, 13 vjet për të mbaruar shkollën e lartë
  • 2019-01-16

Top Story/ Ish -zv/kryeministri Niko Peleshi, 13 vjet për të mbaruar shkollën e lartë

Niko Peleshi është një tjetër politikan që arriti majat e pushtetit, por me një arsim tepër të dyshimtë. Ai ka ushtruar detyrën si Kryetar i Dhoms s Tregtis Korç, si prefekt i qarkut të Korçës dhe më pas si Kryetar Bashkie. Ka mbajtur postin e zv/kryeministrit në mandatin e parë t

Jeta universitare në black-out! Ngujimi e protesta shtrihet në çdo fakultet
  • 2019-01-14

Jeta universitare në black-out! Ngujimi e protesta shtrihet në çdo fakultet

Jeta universitare në Tiranë ka hyrë sot në bojkot të plotë, pasi nisma e studentëve të fakultetit Ekonomik dhe Juridik për tu ngujuar brenda godinës, është përqafuar edhe nga studentë të Filologjikut, Arkitekturës, Mjekësisë, Shkencave Sociale dhe Universitetit Politeknik. Pavarës

Gozhduan dyert e fakulteteve, arrestohen dy studentë (VIDEO)
  • 2019-01-07

Gozhduan dyert e fakulteteve, arrestohen dy studentë (VIDEO)

Studentët u rikthyen këtë të hënë në shesh, duke bojkotuar mësimin në universitete dhe mbajtën gjallë protestën e tyre para Kryeministrisë, duke i shtuar 8 kërkesave drejtuar shefit të qeverisë Edi Rama edhe një tjetër, që është rrëzimi i Ligjit për Arsimin e Lartë. Por para

Nis marshimi studentor, hyrjet e universiteteve bllokohen me shirita (Foto)
  • 2018-12-17

Nis marshimi studentor, hyrjet e universiteteve bllokohen me shirita (Foto)

Auditore bosh, hyrje të bllokuara me shirita, dyer me dryna dhe qindra studentë të bërë bashkë për kauzën e tyre dhe për të marshuar drejt Kryeministrisë në ditën e 13 të protestës së tyre kundër sistemit arsimor në vend. Kjo është pamja që ofrojnë paraditen e kësaj të hëne

Studentët e cilësojnë Il Padrino, dorëhiqet pedagogu i Arkitekturës
  • 2018-12-12

Studentët e cilësojnë Il Padrino, dorëhiqet pedagogu i Arkitekturës

Rrëzimi i VKM-së që i tarifonte për provimet e mbetura, duket se ishte vetëm një nga fitoret që arritën studentët me protestën e tyre, e cila vijon e ndarë në dy fronte, para Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë. Studentët kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave të tyre, ku përfs

Studentët e Ndërtimit protestojnë para MAS, përzënë zv/ministren Shahini
  • 2018-12-05

Studentët e Ndërtimit protestojnë para MAS, përzënë zv/ministren Shahini

Protesta e studentëve të Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës dhe atyre të Universitetit Politeknik, kundër vendimeve të qeverisë për ti detyruar të paguajnë tarifën e studimeve në minutë të fundit është përshkallëzuar këtë të mërkurë. Teksa dje bojkotuan orët mësim

Bllokohet Rruga e Durrësit, studentët qëllojnë me vezë MAS. Reagon Nikolla
  • 2018-12-05

Bllokohet Rruga e Durrësit, studentët qëllojnë me vezë MAS. Reagon Nikolla

Studentët e Universitetit të Tiranës dhe atij Politeknik e përshkallëzuan sot protestën e tyre kundër tarifës 670 lekë për kreditet e provimeve të mbartura, duke marshuar në drejtim të Ministrisë së Arsimit. Kur ka kaluar rreth një orë nga nisja e protestës, situata është tension