Rezultate te kerkimit per termin: +Urti +Osmani

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] urti / docs[0] 207 / hits[0] 231 / keyword[1] osmani / docs[1] 4560 / hits[1] 7966 /
No Pic available
  • 2016-05-20

Libri i të vërtetave tronditëse

Nga Enver .S Morina Libri i Petrit Palushit Masakër në Buzëmadhe (botim i dytë i plotësuar) është një homazh për 21 viktimat e masakrës së 26 shtatorit 1944, është përkujtim dhe përkulje para sakrificës të 16 grave që do të mbeteshin të veja dhe të rritës së jetës të 58 fë

No Pic available
  • 2013-09-17

KUJTIME, QË MBETEN KURDOHERË TË PASHLYERA

 (Libri Përjetë me Shefikun, nga Urti Osmani-Mësuese e Popullit) Nga prof. Murat Gecaj 1. Nuk është hera e parë, që marr në dorë libër me kujtime e mbresa, nga një bashkëshort. Tani, p.sh., më kujtohet se, një botim i tillë, ishte edhe libri me poezi, që shkroi e publikoi, afër dy

No Pic available
  • 2012-09-21

Prof. dr. Shefik Osmani, personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar Nga Prof. Dr. Pajtim Bejtja

Pak kohe me pare, me 21 korrik 2012, pas nje semundjeje te gjate, u nda nga jeta, ne Tirane, mesuesi i merituar, prof. dr. Shefik Osmani. Shefiku ka lindur ne vitin 1923 ne Shkoder, ne nje familje njerezish arsimdashes dhe qe u bene personalitete te arsimit tone kombetar. Babai i tij, Et'hem Osmani

No Pic available
  • 2010-12-23

Pjeter Bogdani

Personalitet i shquar i kulturës shqiptare i shek. XVII  dhe vepra “Çeta e profetëve” (1685) Për Pjetër Bogdanin dhe veprën e tij “Çeta e profetëve”, e botuar në vitin 1685, 325 vjet më parë, janë botuar art