Rezultate te kerkimit per termin: +Vakanca

Meta: total 152 / total_found 152 / time 0.008 / keyword[0] vakanca / docs[0] 152 / hits[0] 177 /
Vakanca në Gjykatën Kushtetuese, ja kandidatët në garë 
  • 2019-04-04

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese, ja kandidatët në garë 

Kuvendi i Shqipërisë ka shpallur sot listën e kandidatëve për gjyqtar për të plotësuar vakancat në Gjykatën Kushtetuese. Në faqen e internetit të Kuvendit janë publikuar emrat e kandidatëve që do të plotësojnë vakancën. Kandidatët janë: Arta Vorpsi; Avni Shehu; Elsa Toska; Fion

No Pic available
  • 2018-10-30

Kukës, PD e pret Ramën me kapsolla. Kryeministri: Ishin Kopshti Zoologjik

Qëndrimin dyditor në Qarkun e Kukësit, kryeministri e nisi me një bashkëbisedim në Has për sa i përket bashkëqeverisjes me njerëzit përmes platformës shqipëriaqëduam.al. Një mësues kishte gjetur zgjidhje pasi i ishte refuzuar vendi i punës, ndonëse rezultonte i pari në testim. Ka

Zgjedhjet, PS paraqet projektin për reformën pa pëlqimin e PD
  • 2018-10-05

Zgjedhjet, PS paraqet projektin për reformën pa pëlqimin e PD

Depolitizimi i administratës zgjedhore është risia kryesore e propozimeve të Partisë Socialiste për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Top Channel disponon draftin që pritet të prezantohet publikisht dhe zyrtarisht javën e ardhshme, ku bie në sy përzgjedhja me short dhe jo më nga partitë poli

Vettingu preu kokën e Fatos Lulos, shpallet vakanca për Kushtetuesen
  • 2018-07-25

Vettingu preu kokën e Fatos Lulos, shpallet vakanca për Kushtetuesen

Sistemi i drejtësisë ka hyrë në kolaps, pasi vakancat e krijuara nga vettingu nuk mund të plotësohen pa kaluar në Kuvend, ligji për Magjistraturën, që kërkon shumicë të cilësuar prej 84 votash. E teksa klasa politike zien nga akuzat respektive për kapje të reformës në drejtësi dhe

No Pic available
  • 2018-07-24

Po mbetemi pa gjykata? Rama: Më mirë djepi bosh se shejtani brenda

Pastrimi Pallatit të Drejtësisë është një kauzë pas së cilës është kapur fort mazhoranca qeverisëse në Shqipëri, që kujdeset tia veshë vetes atributet për ecurinë pozitive të vettingut deri më tani, me procesin që është vlerësuar edhe nga BE. Por me kokat e prera nga KPK për

Kuvendi hap procedurat pë një vend pune në Gjykatën Kushtetuese
  • 2018-02-12

Kuvendi hap procedurat pë një vend pune në Gjykatën Kushtetuese

Pas Presidencës, edhe Kuvendi i Shqipërisë ka hapur procedurat për aplikimin e një vendi vakant për anëtar të Gjykatës Kushtetutese. Vakanca u krijua për shkak të përfundimit të mandatit të ish-gjyqtarit të kësaj gjykate, Vladimir Kristo. Në njoftimin e bërë publik, Kuvendi i bën

No Pic available
  • 2017-09-23

Vetingu, ministrja e Drejtësisë, debaton me Metën: Jemi shumë vonë

Ora News zbardh debatin e ndodhur në mbledhjen e KLD-së së 15 shtatorit 2017 të thirrur nga presidenti Ilir Meta lidhur me shqyrtimin e informacionit të përgatitur nga Inspektorati i KLD mbi problematikat që lidhen gjatë zbatimit të ligjit nr. 84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të