Rezultate te kerkimit per termin: +Varret

Meta: total 1000 / total_found 1968 / time 0.001 / keyword[0] varret / docs[0] 1968 / hits[0] 2798 /
Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët
  • 2017-06-23

Publikohen foto të panjohura të genocidit mbi çamët

Kolaboracioni dhe genocidi në çamëri  1944-1945, (E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët) është studimi më i fundit mbi raportet shqiptaro-greke në fokus të së cilit është çështja çame. Studiuesi Arben P. Llalla sjellaspekte dhe dokumente historike me pika të shkurta

Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë
  • 2017-06-20

Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë

Që prej luftës në Bosnjë ka fshatra tërësisht islamikë, ku fundamentalistët sfidojnë bashkësinë zyrtare islame. Është kohë agjërimi për festën e Ramazanit. Imami Sadrudin Isherici drejton namazin e iqindisë në xhaminë qendrore në kryeqytetin boshnjak Sarajevë. Ramazani është

No Pic available
  • 2017-06-20

Brenda kampeve të torturave, morrave dhe varreve

Është e vështirë të imagjinohet ekzistenca tejet e zymtë e një të burgosuri në një kamp burgu në Korenë e Veriut. Të privuar nga ushqimi, ata janë të detyruar të hanë minj dhe bretkosa për të mbijetuar, ndërsa në qelitë e tyre ka masivisht morra. Rrahjet barbare janë të zakon

Pol Elyar, zhgënjime të bukura
  • 2017-05-17

Pol Elyar, zhgënjime të bukura

Pol Elyari është një nga poetët bashkëkohorë francezë më të mëdhenj e më të njohur brenda dhe jashtë vendit të vet. Lindi në vitin 1894 dhe vdiq në vitin 1952. Mes jetës dhe krijimtarisë së këtij poeti ka një përkim të ndjeshëm. Evoluimi artistik i Elyarit është në përput

No Pic available
  • 2017-05-08

Egjipt, arkeologët zbulojnë varrin 4000 vjeçar

Arkeologët kanë zbuluar një varr 4.000 vjeçar në vendin e gërmimit Dra Abu el-Naga në qytetin Luksor të Egjiptit, raporton Anadolu Agency (AA). Këshilli Nacional Hulumtues i Spanjës (CSIC) ka njoftuar se ka nxjerrë në dritë për herë të parë një lloj të varreve, për ekzistencën e

No Pic available
  • 2017-04-22

Vargje për atdheun, vendlindjen, mërgimin

Nga Kosovare KRASNIQI  (Lulëzim Etemaj, Fletë të albumit tim) Poetëve mërgimtarëgjithherë uka munguar atdheu, Kosova. Poezitëe këtij vëllimi janë lirika përplot ndjenja dashurie për atdheun. Në poezitë e këtij libri Kosova,poetit Lulëzim Etemaj, i rrinë para sysh ngado që shkon,

No Pic available
  • 2017-03-27

Zbulime të reja arkeologjike në gërmimet për Velierën

Gërmimet e arkeologëve kanë nxjerre në dritë tre varre të periudhës mesjetare në sheshin Veliera, që pretendohet se datojne mes shekullit te 7 deri ne shekullin e 13 të erës sonë. Prej disa ditësh, arkeologet  kane shtrire hartën e gërmimeve me qellim per te nxjerr ne pah murin b