Rezultate te kerkimit per termin: +Vasil +Tromara

Meta: total 14 / total_found 14 / time 0.000 / keyword[0] vasil / docs[0] 4797 / hits[0] 7189 / keyword[1] tromara / docs[1] 41 / hits[1] 51 /
Nga Fatos Nano te Arben Ristani, ja politikanët që provuan qelinë
  • 2015-12-27

Nga Fatos Nano te Arben Ristani, ja politikanët që provuan qelinë

Janë të shumtë rastet që kanë provuar thënien lapidare të At Arapit se të jesh politikan në Shqipëri doemos do ta kesh njërën këmbë në burg dhe një në varr. Tirana Observer riboton në një raport special rastet e 50 politikanëve që kanë provuar qelitë e burgut. Pjesa më e m

Kush janë gazetaret femra shqiptare në SHBA dhe Diasporë
  • 2013-05-14

Kush janë gazetaret femra shqiptare në SHBA dhe Diasporë

Nga Sevasti Qiriazi, Albana Lifschin, Elida Buçpapaj deri tek gazetaret e VOA-s Nga Raimonda MOISIU Diaspora shqiptare vazhdon përpjekjet për të njehsuar identitetin kombëtar në formë e përmbajtje me barasvlerën e vlerave kombëtare mes gamës së gjerë të kulturave dhe komuniteteve të n

Selia e Republikës rrëzohet, çfarë humbjeje
  • 2012-08-21

Selia e Republikës rrëzohet, çfarë humbjeje

Gazeta ShqipEdhe pse jam në moshë kaq të madhe, do të shkoj në atë pirg gurësh të asaj ngrehine, do të marr një prej atyre gurëve e ta ruaj në shtëpi. Sepse për mua, çdo gur i asaj selisë së qeverisë së Korçës, është i shenjtë. Niko Kotherja* Në qendër të Korçës, në nj

No Pic available
  • 2012-03-14

100 vjetori i krijimit të organizatës “Vatra”

Një grup veprimtarësh nga Bostoni po përpiqen të vendosin një pllakë përkujtimore në vendin ku u themelua Vatra, organizata panshqiptare e Amerikës, e cila këtë vit mbush 100 vjet. Në këtë vit jubilar, veprimtarët e Vatrë

No Pic available
  • 2012-03-14

Sfida e Vatra-s pas 100 vitesh, hapja e shkollave shqip në SHBA

14-03-2012 / “VOA” Me rastin e shekullit të themelimit të organizatës që bashkon diasporën e të gjitha trojeve shqiptareNjë grup veprimtarësh nga Bostoni po përpiqen të vendosin një pllakë përkujtimore në vendin ku u the

Si u arrestua kunati i Enver Hoxhes
  • 2011-10-25

Si u arrestua kunati i Enver Hoxhes

Ish-funksionari i larte i Ministrise se Policise te viteve te para te pasluftes tregon momentet kur miku i tij i afert Bedri Spahiu me detyren e prokurorit te Pergjithshem e therriti ne sallen e gjyqit ku do te denoheshin ish-qeveritaret e Shqiperise mes tyre kunati i Kryeministrit Enver Hoxha. Pse

No Pic available
  • 2011-10-06

Kristo Floqi, i harruari bashkëthemelues i “Vatrës” dhe editor i “Diellit”

06-10-2011 / Nga Dalip Greca Në prag të 100-vjetorit të “Vatrës” Dr. Kristo Floqi është jo vetëm ndër themeltarët e Vatrës, por dhe inisiatori dhe drejtuesi i mbledhjes së parë për bashkimin e shoqërive shqip