Rezultate te kerkimit per termin: +Vatikani

Meta: total 1000 / total_found 1769 / time 0.001 / keyword[0] vatikani / docs[0] 1769 / hits[0] 2584 /
No Pic available
  • 2019-02-22

Vetting edhe për priftërinjtë, shkak

Vatikani ka urdhëruar Rumaninë që të kalojë në sitë të shkuarën komuniste të priftërinjve. Në kohën kur vendin pritet ta vizitojë Papa Francesku, selia e shenjtë po përpiqet të zbulojë nëse disa klerikë kanë bashkëpunuar me shërbimin famëkeq sekret, Securitate gjatë kohës

Jo vetëm fe, Kisha bën biznes me monumentet e kulturës në Kepin e Rodonit
  • 2019-02-19

Jo vetëm fe, Kisha bën biznes me monumentet e kulturës në Kepin e Rodonit

Territori i Kepit të Rodonit ku gjenden edhe dy monumente të rëndësishme kulturore, Kisha e Shën Ndout dhe Kalaja e Skënderbeut po administrohet nga Kisha Françeskane, e cila veç rolit fetar po ushtron edhe biznes, duke vendosur pa autorizimin e Bashkisë së Durrësit biletë hyrëse në zo

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan
  • 2019-02-17

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan

Vatikani tha të shtunën se Papa Françesku e zhveshi nga petku ish-kardinalin amerikan, Theodore McCarrick. Në korrik të vitit të kaluar, Ati i Shenjtë pranoi dorëheqjen e tij nga Kolegji i Kardinalëve, pas akuzave se kishte abuzuar seksualisht me seminaristë të mitur dhe të rritur, gjat

Papa Françesku do të vizitojë Emiratet e Bashkuara Arabe
  • 2018-12-06

Papa Françesku do të vizitojë Emiratet e Bashkuara Arabe

Papa Françesku do të vizitojë Abu Dabin në Emiratet e Bashkuara Arabe në muajin shkurt, ka njoftuar Vatikani ditën e enjte. Kjo është vizita e shtatë e Papës në një komb me shumicë myslimane, në të cilën pritet të bëjë thirrje për paqe brenda religjioneve. Ky udhëtim do të ndod

Shkrepjet e ndaluara, 10 vendet që nuk mund të fotografohen
  • 2018-11-27

Shkrepjet e ndaluara, 10 vendet që nuk mund të fotografohen

Nga Kulla Eifel (natën dhe e ndriçuar) te zyrat e postës amerikane Kisha e Sistines në Romë, kalaja e mbretit Ludwig në Bavari dhe Taj Mahal në Indi janë vetëm disa nga vendet e papritura ku kamera është jashtë kufijve dhe vetja është e paimagjinueshme. Gjithashtu për shkak se, siç n

No Pic available
  • 2018-10-13

Akuzohen për abuzim seksual me fëmijët, Papa shkarkon dy priftërinj në Kili

Papa Françesku ka shkarkuar nga detyra dy peshkopë në Kili për shkak të akuzave për abuzim seksual ndaj të miturve. Vatikani bëri publik njoftimin për peshkopët Francisco José Cox Huneeus dhe Marco Antonio Órdenes Fernández pas takimit me presidentin e Kilit. Nuk mund të bëhet ankes

POLITIKA AMERIKANE DHE BOTA SHQIPTARE NË GADISHULLIN ILIRIK
  • 2018-09-26

POLITIKA AMERIKANE DHE BOTA SHQIPTARE NË GADISHULLIN ILIRIK

Nga Spartak NGJELA Pyetja që duhet të ngrihet këtu është kjo: pas konsolidimit të pavarësisë së Kosovës dhe krijimit të federatës shqiptaro-bullgare në Maqedoni, e cila duket se është në proces, a do tiu drejtohet USA edhe shqiptarëve të Greqisë për tiu dhënë atyre të gjitha t