Rezultate te kerkimit per termin: +Vatikanit

Meta: total 1000 / total_found 2471 / time 0.001 / keyword[0] vatikanit / docs[0] 2471 / hits[0] 4313 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Papa Françesku pret Angela Merkel: Duhet të rrëzojmë çdo mur
  • 2017-06-17

Papa Françesku pret Angela Merkel: Duhet të rrëzojmë çdo mur

Papa Françesku priti në një takim Kancelaren gjermane Angela Merkel në Vatikan. Takimi kishte si qëllim rrëzimin e mureve shumëpalëshe të shoqërisë, rëndësinë e traktateve ndërkombëtare dhe se duhet një vëmendje më e madhe për kontinentin afrikan, tha Kancelarja pas takimit që z

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

Protesta kundër presidentit Trump gjatë vizitës në Romë
  • 2017-05-24

Protesta kundër presidentit Trump gjatë vizitës në Romë

Me një hashtag të shëprndarë në rrjetet sociale #RomaResist, qytetarët amerikanë që jetojnë në kryeqytetin italian Romë kanë nisur prej mbrëmjes së djeshme protestën e tyre Anti-Trump që do të vazhdojë deri në përfundimit të vizitës së tij.  “Ky President nuk na pë

No Pic available
  • 2017-05-24

VIDEO: Trump viziton Vatikanin, takim me Papa Françeskun

Presidenti amerikan Donald Trump ka vizituar Selinë e Shenjtë në Vatikan, pas vizitës në Arabinë Saudite dhe Izrael. Trekëndëshi fetar ka qenë me sa duket tema e parë e vizitës së Trump, i cili gjatë fushatës elektorale lëshoi shumë fjalë pa kontroll. Takimi Presidenti i fuqisë

No Pic available
  • 2017-05-21

Papa Clemente XI, Fondacioni shtrin aktivitetin e tij në Shqipëri

Fondacioni i krijuar në nder të punës, studimeve dhe vlerave krijuese të Papa Clemente XI shtrin aktivitetin e tij edhe në Shqipëri. Nga Roma fondacioni do të angazhohet edhe në Tiranë për promocimin e kulturës dhe vlerave fetare, historike dhe letrare në vend dhe jashtë saj. Fondacioni

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur
  • 2017-05-06

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur

«Gruaja e Birit të Zotit është Miriami nga Magdala. Mësuesi e donte Miriamin më shumë se dishepujt e tij. Shpesh ai e puthte në buzë. Dishepujt  e shikonin se ai e dashuronte Miriamin dhe i thanë: «Përse e do më shumë sesa ne të gjithë?… Nga Ungjilli i Filipit, apokrif. Ska p