Rezultate te kerkimit per termin: +Vdekja

Meta: total 1000 / total_found 12656 / time 0.006 / keyword[0] vdekja / docs[0] 12656 / hits[0] 16224 /
Dy vdekje të ndryshme të një personi, imazhet e rralla nga varrimi i Mbretit Zog (FOTO)
  • 2019-04-09

Dy vdekje të ndryshme të një personi, imazhet e rralla nga varrimi i Mbretit Zog (FOTO)

Dy ngjarje të rëndësishme të familjes mbretërore shqiptare përkojnë në të njëjtën datë. Këtë e ka sqaruar Elia Zaharia Zogu, bashkëshortja e princ Lekës, teksa ka kujtuar sot gjyshin e bashkëshortit të saj. Në postim thuhet se largimi i fundit nga Shqipëria i Mbretit Zog dhe dita

Në Itali ska drejtësi, shqiptarja i vë flakën vetes në gjykatën e Riminit (FOTO)
  • 2019-04-02

Në Itali ska drejtësi, shqiptarja i vë flakën vetes në gjykatën e Riminit (FOTO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Rimini të Italisë, ku një 58-vjeçare shqiptare ka tentuar t’i japë fund jetës duke u djegur. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në ambientet e brendshme të një gjykate, duke shkaktuar panik te dëshmitarët e skenës s

Tirana nderon Ali Memën, tifozë e lojtarë përlotin të birin në tribunë (Foto)
  • 2019-03-31

Tirana nderon Ali Memën, tifozë e lojtarë përlotin të birin në tribunë (Foto)

Të gjitha ndeshjet e Superiores këtë javë nisën me një minutë heshtje, në nderim të kujtimit të legjendës së futbollit shqiptar, Ali Mema, i cili u nda nga jeta para dy ditëve. Në prag të ndeshjes së sotme mes Tiranës dhe Laçit, në stadiumin Selman Stërmasi, futbollistët, por e

No Pic available
  • 2019-03-23

Koleta dhe dashuritë e saj  

«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta ska reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumica femra, shk

Shuhet bashkëshortja e Mitrush Kutelit
  • 2019-03-22

Shuhet bashkëshortja e Mitrush Kutelit

Efterpi Skendi (Pasko), bashkëshortja e shkrimtarit të njohur Mitrush Kuteli është ndarë nga jeta. Gruaja që ruajti deri në fund të jetës sharmin e një bukurie të natyrshme, ku kultura përzihej me elegancën, ishte një ndër intelektualet e rralla. Gjithë jetën e saj ajo ia dedikoi p

Mitet dhe personazhet historike të vrasësit në Zelandën e Re
  • 2019-03-21

Mitet dhe personazhet historike të vrasësit në Zelandën e Re

Terroristi Brenton Tarrant tha se admironte udhëheqësit e mëdhenj dhe gjeneralët e kaluar që ishin protagonistë të betejave epokale kundër pushtuesve, në shumicën e rasteve osmanët dhe myslimanët Nga Carlo Martello te Sebastiano Venier, duke kaluar nëpër Marcantonio Bragadin dhe Marcan

Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut
  • 2019-03-21

Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Më 14 mars të këtij viti u bënë 159 vjet nga vdekja e inxhinierit të famshëm me origjinë shqiptare. Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që fillon në Glognic dhe arrin në Myrcushlag. Edhe pjesa më e vës