Rezultate te kerkimit per termin: +Velo

Meta: total 587 / total_found 587 / time 0.000 / keyword[0] velo / docs[0] 587 / hits[0] 1378 /
Policet femra, ndjesë bizneseve pranë Parlamentit për
  • 2019-03-01

Policet femra, ndjesë bizneseve pranë Parlamentit për

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, u ka dërguar letër letër bizneseve në rrugën para Parlamentit, ku u kërkon falje. Drejtor Veliu me anë të kësaj letre iu ka kërkuar ndjesë gjithë bizneseve dhe klientëve të tyre për shqetësimin e krijuar si pasojë e përd

No Pic available
  • 2019-02-22

Si përgjohej Maks Velo, se kishte parë film me shtëpi publike

Dosja e Përndjekjes së Sigurimit të Shtetit ndaj artistit Maks Velo vazhdon të ngjallë debate mbi raportin që ne si shoqëri duhet të mbajmë me të shkuarën. Më poshtë shqiponline po boton një pjesë nga përndjekja e Velos, sipas raporteve të Sigurimit të Shtetit, marrë nga libri Jet

Fshati Primitiv Ndriçohet nga Meteorë, eksopozita e Maks Velos
  • 2019-01-17

Fshati Primitiv Ndriçohet nga Meteorë, eksopozita e Maks Velos

“Fshati Primitiv Ndriçohet nga Meteorë” është titulli i ekspozitës personale për vitin e ri 2019 që sapo hyri i artistit-piktor Maks Velo. Një emër i njohur për publikun si arkitekt, piktor e aktivist aktiv. Tashmë në të 80-tat, ai vazhdon të angazhohet e krijojë imazhe t

Maks Velo vlerësohet me çmimin Mjeshtër në Arkitekturë
  • 2019-01-11

Maks Velo vlerësohet me çmimin Mjeshtër në Arkitekturë

SHASH (Shoqata e Arkitekteve të Shqipërisë) e nis vitin 2019, me dhënien e çmimit Mjeshtër në Arkitekturë , si pjesë e një serie çmimesh që do të jepen në kuadrin e FAMA Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture. Ky çmim do ti kushtohet Ar

No Pic available
  • 2018-09-19

Maks Velo: Trebeshina dhe Arshi Pipa bashkëpunëtor të Sigurimit

Maks Velo e quan Arshi Pipën një njeri që bashkëpunoi me Sigurimin e Shtetit. Në librin Jetë paralele, me autor Alda Bardhylin, i pyetur nga gazetarja mbi letërsinë e shkruar nga autorët që jetuan burgjet komuniste, ai flet me rezerva për Kasem Trebeshinën dhe Arshi Pipën duke lënë t

Strategjia e kundërshtarëve të projektit për Teatrin e ri
  • 2018-09-18

Strategjia e kundërshtarëve të projektit për Teatrin e ri

Ndërsa mazhoranca ka pranuar dekretin e Presidentit të Republikës në lidhje me ligjin që i hap rrugën prishjes së Teatrit Kombëtar, nga ana tjetër një grup intelektualësh, aktivistësh dhe arkitektësh diskutuan mbi strategjitë e mbrojtjes së godinës ekzistuese të teatrit. Godinë e

Alibeaj: Pas 27 vitesh rënie të komunizmit, shkolla nis me këngë partizane (Video)
  • 2018-09-17

Alibeaj: Pas 27 vitesh rënie të komunizmit, shkolla nis me këngë partizane (Video)

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj postoi në Facebook një video ku në ditën e parë të shkollës dëgjohet duke u kënduar kënga Lule Velo Partizani. Sipas Alibeajt, pas 27 vitesh të rënies së komunizmit, shkolla nis me këngë partizane. Pas 27 vitesh të rënies së komunizmit në Shqip