Rezultate te kerkimit per termin: +Vepra +Lexuesja

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] vepra / docs[0] 26892 / hits[0] 40553 / keyword[1] lexuesja / docs[1] 37 / hits[1] 40 /
E bija e Dritëro Agollit rrëfen shkrimtarin: Për të, nuk ka plakje mendore
  • 2016-10-12

E bija e Dritëro Agollit rrëfen shkrimtarin: Për të, nuk ka plakje mendore

Ajo është gjithnjë e pranishme në aktivitetet kushtuar të atit. Shpesh u përcjell pjesëmarrësve përshëndetjet e tij. Ajo është një bijë me fat, një ndër lexueset dhe kritiket e para  Përveç fatit që jam bija e tij, jam edhe një lexuese e veprës së tij, herë- herë edhe lexues

Poema Vetëm të vdekurit pendohen e Skënder Buçpapajt, një krijim i pashoq në letërsinë shqipe të pas 90-s
  • 2016-05-19

Poema Vetëm të vdekurit pendohen e Skënder Buçpapajt, një krijim i pashoq në letërsinë shqipe të pas 90-s

Në vjetarët që harton Biblioteka Kombëtare (shumica për përdorim të brendshëm), prej vitesh poezia shqipe zë bashin e vendit, si prodhimtari. Megjithatë, titujt humbin në këta vjetarë, publikimet janë më shumë sprova vetjake e ndere botuesish për autorët. Poezitë janë aty e

Radhe per bileta ne teater prenotohen deri te dielen
  • 2014-10-30

Radhe per bileta ne teater prenotohen deri te dielen

e Merkure 29 Tetor 20141329 pm p classwp-caption-text Nga shfaqja Vanja Sonja Masha etjbrbrVanja Sonja Masha etj nga sot deri te dielen ne TKbrbrDriada Dervishi Njerezit kane nevoje per mendim zemer dhe humor te mirebrbrKesaj here organizatoret nuk donin te benin ftesa Nuk ishte

Kaceli e ka siguruar vendin ne panteone edhe per 100 vjet
  • 2014-10-16

Kaceli e ka siguruar vendin ne panteone edhe per 100 vjet

brbrValeria Dedajbrbr brbrVizatime grafika por edhe piktura te realizuara nga artisti Sadik Kaceli prezantohen ne Galerine Kombetare te Arteve pergjate nje muaj Ne ekspoziten Sadik Kaceli - Retrospektive prezantohen 70 vjet krijimtari me 90 vepra arti qe Sadik Kaceli 1914-2000 i ka realizuar qe nga

No Pic available
  • 2011-11-05

Shqipëria pa Zot e Ben Blushit

Kur Blushi flet për zotin, nuk e ka fjalën për një qenie të epërme në kuptimin hyjnor të fjalës, por për një numër normash dhe rregullash si liria, dashuria, paqja, puna dhe besimi “Ky libër përpiqet të tregojë historinë e një njeriu që një ditë vendosi të zëvendësont

No Pic available
  • 2009-12-26

Arjan Leka; Ka më shumë frikë se jetë!

Poeti Arjan Leka për herë të parë vihet përballë detit. Jo si frymë romantike, për grinë a bukurinë e verës - por si ekzistencë, thellësi, si perceptim filozofik, si sfidë vargjesh klasike, si gjuhë dhe intelekt. Në librin e ri me poezi “Libër deti” është mundësia për ta par