Rezultate te kerkimit per termin: +Veqilharxhit

Meta: total 49 / total_found 49 / time 0.000 / keyword[0] veqilharxhit / docs[0] 49 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2016-06-11

Babë Dudë Karbunara, ku ti gjejmë eshtrat e tij?

Atdhetari – Busti i parë që është ngritur në hyrje të qendrës së Beratit,  përballë lagjes së Mangalemit dhe vetë kështjellës, me në sfond malin e famshëm ballkanik të Tomorit, ka qenë ajo e një mësuesi mjaft të përkushtuar dhe shumë trim të të shkruarit shqi

SHQIPTARËT E MËDHENJ TË STAMBOLLIT DHE OTOMANËT E SHQIPËRISË
  • 2016-03-28

SHQIPTARËT E MËDHENJ TË STAMBOLLIT DHE OTOMANËT E SHQIPËRISË

ILIR YZEIRI Konfliktet e egra me frymëzim fetar si këto që po shtillen këto kohët e fundit, e bëjnë më të ngutshme nevojën e refleksionit sidomos për ne shqiptarët që kështu të ndarë siç jemi, ka rrezik të bëhemi shënjestër e frymëzimit radikal islamik. Këto kohë kam studiuar

No Pic available
  • 2016-03-08

Histori/7 marsi, përvjetori i Kostandin Kristoforidhit, biblist, gjuhëtar e atdhetar i njohur

Kostandin Kristoforidhi (1827-1895) në përvjetorin e vdekjes. Më 7 mars 1895 ndërroi jetë biblisti, gjuhëtari, leksikografi dhe atdhetari i njohur, Kostandin Kristoforidhi, vepra e të cilit shërbeu si një nga gurët e themelit për lëvrimin e gjuhës shqipe. Ashtu si ndër kombet e

7 MARSI I VITIT TË LARGËT 1632
  • 2016-03-07

7 MARSI I VITIT TË LARGËT 1632

Kur çelnin dyert shkollat e para shqipe dioqezave NDUE DEDAJ 7 Marsi erdhi pa asgjë ndryshe nga herët e tjera. I njëjti ritual festiv, lule për mësuesit (dhe jo vetëm lule!?), vizita nëpër institucionet arsimore nga drejtuesit e vendit, fjalë mikluese për shkollën, ca vargje për Mësonj

Fillesat e arsimit shqip në Përmet
  • 2015-12-03

Fillesat e arsimit shqip në Përmet

Publicisti dhe studiuesi Nuri Dragoi, rrëfen zanafillën e arsimit shqip në zonën e Përmetit Intervistoi: Fran Gjoka Sapo ka dalë nga shtypi dhe është vënë në qarkullim libri juaj më i ri "Arsimi në Përmet 1912-1944". Sipas jush ç'vend zë Përmeti në historinë e arsimit tonë

No Pic available
  • 2014-11-02

Kontributi i Prof.Ali Vishkos, në profilizimin e Shën Hieronimit si pedagog

Emri dhe veprat e Prof. Ali Vishkos zënë një vend të merituar në historiografinë dhe kulturën tonë kombëtare. Në veprimtarinë e tij shkencore ai ka publikuar punime të ndryshme shkencore, shumica e të cilëve i takojnë sferës së historisë së popullit shqiptar. Në punimet e tij

No Pic available
  • 2014-09-06

Shkolla e parë shqipe, Kotherja: Të mohosh mësonjtoren, hedh poshtë rilindasit

Korçë - Debati rreth shkollës së parë shqipe, nëse është hapur në veri apo në jug, nuk ka kaluar pa komente nga historiani Niko Kotherja, njëkohësisht edhe drejtori i muzeut të Korçës. Sipas tij, shkollat fetare datojnë që në 1600-n, por në to nuk mësohej shqipja e pastër si në