Rezultate te kerkimit per termin: +Vern

Meta: total 78 / total_found 78 / time 0.000 / keyword[0] vern / docs[0] 78 / hits[0] 84 /
Miti dhe trashgimia e JFK  100 vjetori i lindjes s Kennedy
  • 2017-05-29

Miti dhe trashgimia e JFK 100 vjetori i lindjes s Kennedy

SHBA kujton nj ndr presidentt, t cilin ende shum vetë e adhurojn, ndonse ai ishte vetm njmij dit n post, nga janari 1961 deri n ditn e vrasjes n nntor 1963: John F. Kennedy. Presidenti i 35-t i SHBA-s lindi para 100 vjetsh m 29.05.1917. Historiant i vlersojn arritjet e tij n politikn e brendshme dh

VIDEO/ Është 90 vjeç, por shikoni çfarë i bën palestrës
  • 2017-03-01

VIDEO/ Është 90 vjeç, por shikoni çfarë i bën palestrës

Ky 90 vjeçar nuk është si gjithë pleqtë e tjerë. Përkundrazi. Ai ka turpëruar shumë të rinj gjatë një seance stërvitjeje në palestër. I moshuari, i cili njihet me emrin Vern dhe jeton në Florida të SHBA-ve, shkon tri herë në javë në palestër rregullisht dhe i ka uljet edhe

Shënon Çani i jep pikë Pisës
  • 2017-02-05

Shënon Çani i jep pikë Pisës

Edgar Çani realizon golin e tij të parë me Pisën në këtë sezon të Serisë B. Sulmuesi shqiptar ishte përcaktues në barazimin që regjistroi skuadra e Gennaro Gatussos përballë Virtus Entellës në stadiumin Arena Garibaldi. Çani edhe pse hyri në fushë nga stoli duke zëvendësuar, bom

No Pic available
  • 2016-11-16

Jo vetm muaj mjalti/ Historia e Obamës me Europën

Dashuri e flakt n fillim, faz e shuarjes n mes dhe mall pr m shum tani: Bilanci i marrdhnieve plot ulje ngjitje mes presidentit t SHBA-s, Barack Obama dhe Europs. Nisi n vern e vitit 2008 si nj fest e madhe dashurie n obeliskun e fitores n Berlin. Gjermant e europiant e brohoritn burrin, q me slogan

Vin Mariani, pija e bërë nga kokaina që adhurohej nga intelektualët, presidentët dhe një Papë
  • 2016-10-05

Vin Mariani, pija e bërë nga kokaina që adhurohej nga intelektualët, presidentët dhe një Papë

Kokaina ishte fillimisht një substancë të cilës i atribuoheshin një sërë cilësish terapeutike. Kur u izolua (nxjerrë nga gjethet e kokas) në vitin 1860 nga kimisti Albert Niemann, shumë farmacistë e shëronjës u hodhën që të shpallnin cilësitë pozitive të kokainës. Një prej t

Tetë
  • 2016-04-09

Tetë "profecitë" e frikshme që u bënë realitet

Transmetuar më 08.04.2016 - 19:46 Nëse njerëzit mund ta parashikojnë të ardhmen ose jo është një debat që vijon prej shekujsh. Megjithatë, nuk mund të mohohet fakti se ka disa raste, që parashikimet e disa personave jan

Ja disa nga shkrimtarët më të kërkuar në Kosovë gjatë vitit 2015
  • 2015-12-20

Ja disa nga shkrimtarët më të kërkuar në Kosovë gjatë vitit 2015

Edhe pse raporti i fundit i Agjencisë së Statistikave të Kosovës thotë së numri i lexuesve në bibliotekat e vendit ka rënë për 4.8% edhe libraritë janë ende një referim kur duam ta dimë se sa lexohet dhe cilët shkrimtarë kërkohen më shumë. Edon Zeneli, nga libraria "Buzuku" në P